Facebook Google+ Twitter

Chiński rynek motoryzacyjny największy na świecie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-09 14:11

Chiny w 2009 roku stały się największym rynkiem motoryzacyjnym świata, wyprzedzając Stany Zjednoczone. Poinformowało o tym Chińskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów Osobowych.

Według szacunków tej organizacji, w zeszłym roku sprzedano w Chinach 13,6 milionów aut, z czego ponad 10 milionów to samochody osobowe.

Dzięki pakietowi stymulacyjnemu, a także specjalnym ulgom dla producentów samochodów, sprzedaż aut w Chinach wzrosła w zeszłym roku o 45%.

Sekretarz generalny Stowarzyszenia Producentów Samochodów Osobowych Rao Dao stwierdził, że wysoki wskaźnik wzrostu stanowi zaskoczenie nawet dla analityków rynku. Sprzedaż aut osobowych oraz małych samochodów dostawczych w Stanach Zjednoczonych obniżyła się w zeszłym roku o 21%. Po raz pierwszy więc to nie Amerykanie kupili najwięcej nowych aut.

W dobie recesji w państwach Zachodu światowe koncerny motoryzacyjne coraz bardziej zwracają się w stronę Chin. Analitycy prognozują, że w tym roku sprzedaż aut w Państwie Środka pobije kolejne rekordy. Wzrost sprzedaży aut koncernu GM w Chinach wyniósł w zeszłym roku 67%, a koncernu Ford - 44%. Posiadanie samochodu stało się w Chinach jednym z głównych wyznaczników statusu społecznego.

Nowe auto stanowi obiekt pożądania tym bardziej, że aż do końca lat 80-tych kupno własnych czterech kółek znacznie przekraczało możliwości finansowe przeciętnych mieszkańców Chin.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ale autka chińskie to tylko zabawki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.