Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9329 miejsce

Chiński sposób na nudę. Zagraj w strategiczną grę "Go"

W wakacje dopada mnie nuda. I próbuję z nią walczyć. W jaki sposób? Czasem czytając, czasem pisząc, a czasem... grając w starochińską grę strategiczną.

Wbrew pozorom, nie jestem żadną fanką gier. Nawet nie wiem, jakie są nowości na tym rynku. Ale od dawna znam jedną grę, która jest dla mnie doskonałym lekarstwem na nudę. Nazywa się Go i jest najstarszą grą strategiczną.

Choć powstała ok. 4000 lat p. n. e w Chinach, w Europie znana jest od ok. 500 lat. Stara chińska legenda mówi, że grę wymyślił cesarz Shun, który poprzez zabawę, chciał udzielić lekcji "zarządzania państwem" swojemu leniwemu synowi.

Zasady gry są proste : masz planszę, czyli teren, na którym kładzie się "kamienie" – pionki. Kamienie walczą ze sobą o jak największy teren. Jeśli Ty jesteś białymi, to Twój przeciwnik jest czarnymi i zaczął partię pierwszym ruchem. Dodatkowo sprzęt do gry jest łatwodostępny. Planszę i pionki można kupić w internecie w cenie od kilkudziesięciu złotych do 100 zł, lub po prostu zagrać z wirtualnym przeciwnikiem w internecie.

Baduk (koreańska nazwa "Go") to wciągająca rozrywką. Potwierdza to Krzysztof Dziolak, żartując – Go jest jak chodzenie po bagnach, nie zauważasz, kiedy cię wciągnie.

Nic dziwnego, że w Polsce z roku na rok ten rodzaj rozrywki zdobywa coraz większą popularność. Istnieją nawet kluby miłośników gry planszowej Go. Kto do nich należy? – Wszyscy, od studentów, bankowców, prawników po najmłodszych graczy – mówi Krzysztof Giedrojć prowadzacy zajęcia z gry planszowej Go w warszawskich klubach. Najlepsi gracze mogą sprawdzić swoje umiejętności, startując w zawodach o mistrzostwo Polski, Europy i Świata. - Polacy są dość dobrymi graczami, ale w tej dziedzinie prym wiodą Niemcy, Holendrzy, Francuzi, Anglicy, Rosjanie i ostatnio Rumuni - mówi Krzysztof Giedrojć.

Go to nie tylko sposób na nudę. Pan Bogdan Piszczek twierdzi, że może rozwijać umiejętność przewidywania, planowania. Ja jednak polecam Go jako świetną rozrywkę i... coś, dzięki czemu poznaje się wspaniałych ludzi.


Zagraj w Go w internecie:
http://kiseido.com
http://kurnik.pl/go

Przeczytaj o zasadach i dowiedz się o klubach Go w Polsce:
http://go.art.pl/kurs
http://akademia.go.art.pl

fot. Jolanta Paczkowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Go to bardzo fajna gierka i nie dziwię się że wciąga. Ja grywam w różne stare gry bo skoro przetrwały tysiące lat to muszą mieć coś w sobie. Ostatnio grywam w Husbao, odmianę mankali - gry pochodzącej z kontynetu afrykąńskiego i mającej ponoć 7000 lat. Od zeszłego roku można kupić orginalną plasznę w Polsce. Pozdrawiam jednak wszystkich miłośników go i życzę im, aby ich krąg był jak największy. Widziałem zdjecia z turnieju Go w Polsce, były imponujące tak jak wiek mistrza "go". Gratulacja, tak młody i ścisły umysł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"prym wiodą Niemcy, Holendrzy, Francuzi, Anglicy, Rosjanie i ostatnio Rumuni", ale chyba tylko w Europie?:> Co z potężnymi skośnookimi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Go jest świetne, tylko nie mam z kim grać... Może ta internetowa alternatywa będzie w sam raz:>.

Komentarz został ukrytyrozwiń
messi
  • messi
  • 16.09.2006 12:31

ale prym to wiadą Chińczycy, Koreańczycy i Japończycy z tego co mi wiadomo ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kamyk
  • Kamyk
  • 25.07.2006 13:50

Poza kilkoma szczegółami - Świetny artykuł :)) Będzie następny ? GO GO GO :>

Komentarz został ukrytyrozwiń
tomekk
  • tomekk
  • 17.07.2006 23:42

ja też kocham jak strona dobrze działa:)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kocham krótkie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Srolmops
  • Srolmops
  • 16.07.2006 23:39

Fajne :) tylko troche krotkie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chińczycy potrafią tak nawet na ulicy (patrz: zdjęcie). Nie przeszkadzają im przyglądający się przechodnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.