Facebook Google+ Twitter

Chińskie MSZ: Wcale nie zgaszono znicza

Kontrowersji wokół olimpijskiego ognia ciąg dalszy. - Doniesienia, że znicz zgasł, są nieprawdziwe - oświadczył rzecznik chińskiego MSZ, Jiang Yu. A MKOl zastanawia się, czy nie zrezygnować w przyszłości z przeprowadzania sztafety.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:2002_Winter_Olympics_flame.jpg Płomień olimpijski z Salt Lake City. / Fot. USA government- Informacje zagranicznych mediów mówiące, że znicz olimpijski musiał zostać zgaszony podczas przebiegu sztafety w Paryżu, są nieprawdziwe – stwierdził Yu w wypowiedzi dla chińskiego portalu Xinhua Net.

To o tyle zaskakujące stanowisko, że do tej pory nikt nie kwestionował autentyczności poniedziałkowych doniesień medialnych. Co prawda Komitet Organizacyjny igrzysk w Pekinie nie skomentował bezpośrednio faktu zgaszenia znicza, ale odniósł się do zamieszek w Londynie i Paryżu, ostro krytykując manifestantów.

Co do samego zgaszenia znicza – jak było, każdy widział. W serwisie YouTube są liczne filmiki, na których można ujrzeć moment „technicznego” zgaszenia znicza przez policjantów – na przykład ten (wspomniany moment następuje dokładnie po 3 minutach filmu).

Trzeba jednak przyznać, że chińscy organizatorzy olimpiady po cichu starają się ukryć problemy towarzyszące sztafecie. Tuż przed paryskimi wydarzeniami, w Pekinie miała miejsce konferencja prasowa Komitetu Organizacyjnego. Jego przedstawiciele chwalili się udanym dotychczas przebiegiem sztafety i zapewniali, że będzie bezpieczna również w dalszej drodze. Propagandowy wydźwięk zdają się mieć również informacje publikowane na oficjalnej stronie igrzysk – w doniesieniach nie wspomniano ani słowem o skali zamieszek w stolicy Francji. Nie znajdziemy też żadnej wzmianki o zgaszeniu olimpijskiej pochodni, zaś multimedia z paryskiego etapu sztafety sprawiają wrażenie, jakby przebiegał on bez żadnych problemów.

Tego typu propagandowych stwierdzeń nie głoszą przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Jego prezydent Jacques Rogge przyznaje, że problem jest i to spory. Dlatego właśnie dziś rozpoczyna się spotkanie MKOl w Pekinie. Jego członkowie będą się zastanawiać nad rezygnacją z przeprowadzania olimpijskiej sztafety w przyszłości. Omawiana będzie też propozycja skrócenia jej trasy tak, by obejmowała tylko kraj organizujący igrzyska. Decyzje podjęte w tej sprawie mają zostać ogłoszone w piątek. Jak donosi The Guardian, Rogge zapewnił, że tegoroczna sztafeta nie zostanie przerwana ani odwołana.

Więcej na ten temat:
Zgaszono znicz olimpijski ze względów technicznych
Zgaszony znicz kontynuuje drogę

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.