Facebook Google+ Twitter

Chińskie NIE dla demokracji w Hongkongu

Wysoki rangą chiński urzędnik składający wizytę w Hongkongu, odrzucił możliwość wyboru dowolnego kandydata na stanowisko szefa rządu w wyborach w 2017 roku, zaznaczając że dany kandydat musi być przede wszystkim zaakceptowany przez Pekin.

Li Fei / Fot. SCMPLi Fei, prezes Basic Law Committee (rada zajmująca się m.in. interpretacją artykułów tzw. mini konstytucji Hongkongu), swoje uwagi związane z wprowadzenia demokracji w Hongkongu, wygłosił na uroczystym lanczu wydanym dla stu hongkońskich polityków w Government House, i jak powiedział: "Szef Rady Administracyjnej(czyli szef lub premier rządu Hongkongu) jest odpowiedzialny przed rządem centralnym Chin jak i Specjalnym Regionem Administracyjnym Hongkong, co oznacza, że stanowisko to może zostać obsadzone jedynie przez osobę kochającą państwo (Chiny) jak i Hongkong".

Inaczej mówiąc, tylko zaakceptowany przez Pekin kandydat, będzie mógł ubiegać sie o nominację.

Jego poprzednik - Qiao Xiaoyang, podobne uwagi uczynił w marcu, wywołując poruszenie wśród polityków opozycyjnych (pandemokratów), obawiających się, że Pekin będzie "prześwietlał" kandydatów na najwyższe stanowisko w mieście.
Tuż przez opuszczeniem Hongkongu Li Feng rozwiał także nadzieje na publiczne nominowanie kandydatów na szefa rządu.

Wg. Li Fei i jego interpretacji mini konstytucji, jedynie komitet nominacyjny będzie mógł dokonać nominacji. Komitet ten prawdopodobnie mający reprezentować przedstawicieli 4 najważniejszych sektorów miasta, będzie podobny do komitetu, który wybrał aktualnego szefa rządu Hongkongu C V Leung.

Wybory szefa rządu w 2017 roku nie będą więc tak demokratyczne jak marzyli mieszkańcy miasta. Demokracja zostanie ograniczona do wyboru sposród "jedynie słusznych kandydatów", co czyni ją bardziej farsą niż demokracją. I chyba najtrafniej uwagi Li Fei skomentowała Emily Lau, prezes opozycyjnej Partii Demokratycznej, uznając że poniżają one mieszkańców Hongkongu.

Błażej Babik
http://www.hongkong.info.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.