Facebook Google+ Twitter

Chińskie oblicza Matki Bożej

Stowarzyszenie Sinicum zaprasza na wystawę obrazów chińskiego malarza Garego Chu Kar Kui, którego twórczość będziemy mogli po raz pierwszy podziwiać w Polsce.

W Warszawie wystawa zostanie otwarta 22 czerwca o godz. 16 w Galerii Porczyńskich. Podczas spotkania z Artystą będzie można posłuchać także prelekcji na temat chińskiej sztuki chrześcijańskiej i inkulturacji. Możliwość zwiedzania wystawy istnieje również 23 czerwca w godz. 10-17.

Chińskie oblicza Matki Bożej będzie można także podziwiać w Poznaniu 26 czerwca, o godz. 19 w Laboratorium Wiary przy Katedrze. Będzie to druga unikalna okazja spotkania z Artystą oraz wysłuchania w/w prelekcji.

„W spotkaniu z różnymi kulturami świata Kościół nie tylko przekazuje swoje prawdy i wartości, odnawiając kultury od wewnątrz, lecz także czerpie z różnych kultur obecne już w nich elementy pozytywne. Taka jest droga, której muszą się trzymać ewangelizatorzy, gdy chcą ukazać wiarę chrześcijańską i uczynić z niej integralną część kulturowego bogactwa ludów” [Ecclesia in Asia, 21].

Od lat 20. XX wieku zaczęto zdecydowanie i głośno podkreślać konieczność wypracowania lokalnej sztuki chrześcijańskiej. Abp Celso Costantini, udając się do Chin w roku 1922 jako pierwszy delegat apostolski, jechał z myślą „uczynienia Kościoła bardziej chińskim”. Zorganizowane przez niego wystawy misyjne w Szanghaju (1935) i Rzymie (1925) były próbą pokazania „chińskiego wytworu artystycznego” szerszej publiczności. Uważał, że chrześcijańska sztuka obleczona w chińskie rysy jest ważnym środkiem ewangelizacji oraz pomaga w zakorzenieniu się chrześcijaństwa w Chinach. W tym kontekście na uwagę zasługują liczne dzieła artystów, w tym Lukasa Ch'ena, wywodzące się ze szkoły Ars Sacra Pekinensis.

Twórczość Garego Chu Kar Kui plasuje się w tej optyce. Chiński Artysta, parafrazując słowa Fritza Bornemanna SVD, oddaje religijny świat w bliskości ze swym naturalnym i kulturowym środowiskiem, i pozostaje wierny swojej formie przekazu. Przedstawia świat idei chrześcijańskich przy pomocy własnych środków.

Gary Chu Kar Kui urodził się Gary Chu Karkui przy pracyw 1960 r. w Hongkongu. Pochodzi ze skromnej, niechrześcijańskiej rodziny. Od młodości interesował się malarstwem, od 25 lat samodzielnie uczy się sztuki. W 1989 roku namalował pierwszy wizerunek Matki Bożej w chińskim stroju. Jego wielki talent artystyczny przyciągnął uwagę misjonarzy z Makao, którzy poprosili go o namalowanie wizerunku Matki Bożej Cesarzowej Chin w tradycyjnym stroju z dynastii Qing. Od lipca 1997 roku obraz ten znajduje się w największym kościele Pekinu – katedrze północnej. Do tej pory spod jego pędzla wyszło kilkanaście wizerunków Matki Bożej w stylu chińskim, jak też obrazy religijne w stylu zachodnim.

Gary Chu Kar Kui jest członkiem Stowarzyszenia Edukacji Artystycznej oraz Stowarzyszenia Artystów Plastyków w Hongkongu (Tsuen Wan). Brał udział w wielu wystawach malarstwa. Jego obrazy znajdują się m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Belgii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Chile, Urugwaju, Australii, na Filipinach, w Singapurze, Japonii, Chinach i Australii.

W 2009 roku Artysta przeprowadził się wraz z rodziną do Szanghaju. Dwie dekady pracy i kontaktu z Kościołem zaowocowały Bożą łaską i darem wiary. 20 sierpnia 2011 roku Gary Chu i jego żona Lin przyjęli chrzest święty w kościele św. Franciszka Ksawerego w Szanghaju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.