Facebook Google+ Twitter

Chińskie okręty wojenne znów są wokół japońskich wysp

Niekończący się spór o wyspy Senkaku, prowadzony między Chinami a Japonią, ma swoje początki w XIX wieku. W istocie – bardziej niż o wyspy - chodzi jednak o złoża gazu, które ciągną się w podmorskim obszarze, u ich brzegów.

 / Fot. STEPHEN P. DAVIS/Public DomainOd lat trwający spór chińsko-japoński, o niezamieszkałe wyspy Senkaku, znowu zaczyna przybierać na sile. Stało się to po tym, jak na japońskie wody terytorialne, w pobliski rejon spornych wysp na Morzu Wschodniochińskim, wypłynęły kilka dni temu trzy chińskie okręty wojenne, o czym poinformowała straż przybrzeżna Japonii – podaje portal gazeta.pl.

Do pięciu – pierwotnie chińskich - bezludnych wysp i trzech nagich skał, przejętych przez Japonię w 1895 roku, niezmiennie roszczą swoje pretensje, władze Chin. Po niedawnym - podobnie ostrym jak teraz - incydencie z 7 stycznia, rząd japoński wezwał na rozmowy ambasadora Chin w Tokio, któremu przekazał stanowczy protest rządu Japonii. Incydent zażegnano i uśpiono – jak widać – tylko na krótko.

Przedwczoraj sekretarz stanu USA, Hillary Clinton skierowała pod adresem władz chińskich, wyraźne ostrzeżenie, które stwierdza, że USA "nie chcą podejmowania jakichkolwiek jednostronnych działań, które miałyby na celu naruszanie japońskiej administracji (tych wysp)". Sekretarz stanu Clinton, złożyła to oświadczenie, podczas wizyty japońskiego ministra spraw zagranicznych w Ameryce.

Wyspy Senkaku (po chińsku Diaoyu) – to grupa niedużych i niezamieszkałych wysepek, na Morzu Wschodniochińskim, odległych około 170 km na wschód od Tajwanu i 160 km na północ od wysp Yaeyama. Ich łączna powierzchnia wynosi niewiele ponad 5 km kwadratowych.

Senkaku - zaanektowane przez Japonię w końcu XIX wieku - włączone zostały do japońskiej prefektury Okinawa. Po zakończeniu II wojny światowej były pod administracją USA, a w 1972 roku Amerykanie przekazali je, wraz z Okinawą, Japonii.

Podstawowym podłożem sporu o wyspy Senkaku jest informacja sprzed 50 lat o możliwym istnieniu tam bogatych złóż ropy naftowej, a ostatnio wykryto w rejonie wysp, bogate podmorskie złoża gazu ziemnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ale Rosja już raz laserem ich poczęstowała i teraz nie wchodzą na terytorium Rosji. A z Japonia, zawsze się będą bić o wyspy , może to być jeden z zapalnych punktów przyszłej wojny . Chiny są coraz to potężniejsze , maja, silna, armie, i są siła, to nie dobry znak.!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chiny nie tylko mają roszczenia w stosunku do Japonii ale i do Rosji . Chodzi o bogate w surowce mineralne tereny południowej Syberii, które zdaniem chińczyków zostały nieprawnie anektowane przez carów rosyjskich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.