Facebook Google+ Twitter

Chińskie statki mają chronić przed piratami

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-06 19:00

Okręty chińskiej marynarki wojennej, biorące udział w operacji wymierzonej w somalijskich piratów, wpłynęły na wody Zatoki Adeńskiej.

W 2008 roku somalijscy piraci zaatakowali między innymi statki handlowe i rybackie pływające pod banderami Chin oraz Hongkongu.

Pekin zdecydował się na wysłanie w rejon Zatoki Adeńskiej okrętów marynarki wojennej, których zadaniem jest eskortowanie statków pływających pod banderą Chin, a także Hongkongu, Makau i Tajwanu. W operacji biorą udział dwa najnowocześniejsze chińskie niszczyciele oraz statek zaopatrzeniowy.

To pierwsza misja chińskiej marynarki wojennej z dala od wód terytorialnych Chin, od prawie 600 lat. Po trzech miesiącach okręty mają wrócić do portu macierzystego na chińskiej wyspie Hainan.

W zależności od rozwoju sytuacji oraz decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ, rejon Zatoki Adeńskiej ma być patrolowany przez kolejne chińskie okręty.

Chiny w ostatnich latach coraz częściej decydują się na udział w międzynarodowych misjach wojskowych, kreując w ten sposób wizerunek odpowiedzialnego mocarstwa.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.