Facebook Google+ Twitter

Chińskie władze odrzucają oskarżenia ws. cyberataków

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-20 12:25

Chińskie władze ponownie odrzucają oskarżenia o udział w przeprowadzeniu cyberataków na serwery dużych amerykańskich firm, m.in. koncernu Google. „New York Times" ujawnił, że pozostawione przez hakerów ślady wiodą m.in. do komputerów dwóch dużych chińskich uczelni wyższych. Jedna z nich kształci informatyków na potrzeby chińskiej armii.

Według informatorów dziennika „NYT", część ataków przeprowadzono z komputerów elitarnego uniwersytetu Jiaotong (czyt: dziaotun) w Szanghaju oraz uczelni zawodowej w Lanxiang (czyt: lan sian). Uniwersytet Jiaotong ma jeden z najlepszych wydziałów informatycznych w Chinach. Druga z uczelni założona została przy wsparciu chińskiej armii.

Sieć komputerowa szkoły w Lanxiang zarządzana jest przez firmę powiązaną z chińską wyszukiwarką Baidu, która jest głównym rywalem Google'a w Państwie Środka. Przedstawiciele obydwu uczelni wymienionych w artykule „NYT" zdecydowanie odrzucają oskarżenia.

Dziennik „China Daily" cytuje wypowiedź generała Luo Yuan z chińskiej Wojskowej Akademii Nauk, który uważa, że obarczanie odpowiedzialnością za ataki chińskich władz lub armii jest „nieodpowiedzialne".

Część amerykańskich analityków podejrzewa, że niektóre z chińskich uczelni wyższych mogą być wykorzystywane w operacjach przeprowadzanych przez służby specjalne Chińskiej Republiki Ludowej.

„NYT" cytuje wypowiedź pragnącego zachować anonimowość profesora z szanghajskiego uniwersytetu Jiaotong. W jego opinii mogło dojść do przejęcia adresów IP uczelni przez innych hakerów. Przyznał on jednocześnie, że studenci tej uczelni włamują się czasem na zagraniczne serwery, a sytuacja, którą opisuje „NYT" może być jedynie przykładem tego typu działań.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.