Facebook Google+ Twitter

Chiny a uzależnieni od narkotyków

Światowy Dzień Walki z Narkomanią, władze chińskie corocznie obchodzą w ten sam sposób: przeprowadzają publiczne egzekucje osób skazanych za przestępstwa narkotykowe i traktują to jako swój sukces.

 / Fot. Obrazek ilustracyjnyOstatnie wydarzenia w Tybecie skupiły uwagę światowej opinii publicznej. Zewsząd dochodzą głosy wzywające do bojkotu zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Protestują nie tylko obrońcy praw człowieka, ale też politycy, artyści, sportowcy i zwykli ludzie. Solidarność i wrażliwość na dolę innych jest godna pochwały i to właściwy moment, by mówić o tym, że nie tylko Tybetańczycy są dyskryminowani przez chińskie władze.

Ostre represje dotykają też m.in. osób uzależnionych od narkotyków. Prawo antynarkotykowe w najludniejszym kraju świata jest szczególnie restrykcyjne. Ustanowiony w 1987 roku przez ONZ Światowy Dzień Walki z Narkomanią, władze corocznie obchodzą w ten sam osobliwy sposób: przeprowadzają wtedy publiczne egzekucje osób skazanych za przestępstwa narkotykowe i traktują to jako swój sukces. Według doniesień agencyjnych, w latach 1990-2006 stracono w ten sposób co najmniej 863 osoby. Wyrok wykonuje
się nierzadko w dniu odrzucenia apelacji. Osoby, którym udaje się uniknąć najwyższego wymiaru kary, są bite, zastraszane, nakłada się na nie areszt domowy, wysyła do obozów pracy. Żyją w ciągłym strachu i nie mogą liczyć na pomoc którą, przynajmniej teoretycznie, gwarantują im ONZ-owskie konwencje.

Zmagające się z problemem narkotykowym osoby narodowości ujgurskiej, nie mające stałego zameldowania w Pekinie, zmuszane są do opuszczenia stolicy i powrotu w rodzinne strony. Represje dotykają też obrońców praw człowieka, którzy angażują się w pomoc osobom uzależnionym i chorym na AIDS. Przykładem jest tu 34-letni Hu Jia - on sam 3 kwietnia został skazany na trzy i pół roku więzienia, zaś jego żona i córeczka przebywają w areszcie domowym.

Wspierajmy walkę Tybetańczyków o niepodległość, ale pamiętajmy też o sytuacji innych narodów i grup społecznych, traktowanych przez chińskie władze w sposób wysoce niedemokratyczny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jak to w Chinach...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za zwrócenie uwagi na problem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.