Facebook Google+ Twitter

Chiny bronią decyzji o egzekucji Brytyjczyka

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-29 11:53

Chińskie władze bronią decyzji o egzekucji 53-letniego Akmala Shaikha, którego skazano na karę śmierci za próbę przemytu 4 kilogramów heroiny.

Po ostrych słowach Gordona Browna, w których skrytykował on chińskie władze, pekińskie MSZ zarzucił Londynowi wysuwanie „bezpodstawnych oskarżeń".

Rodzina Shaikha twierdzi, że mężczyzna był chory psychicznie i nie zdawał sobie sprawy z tego, iż uczestniczy w przemycie narkotyków. Chiński sąd nie przyjął tych argumentów. Najwyższy Sąd Ludowy, który zatwierdza każdy wyrok śmierci, uznał, że nie dostarczono dowodów uzasadniających powołanie biegłych do oceny zdrowia psychicznego Shaikha. W ocenie sądu „nie było podstaw, aby wątpić w poczytalność oskarżonego".

Decyzję o wykonaniu egzekucji w ostrych słowach skrytykował premier Gordon Brown. Krewni Akmala Shaikha, którzy jeszcze wczoraj spotkali się z nim w więziennej celi w Urumczi, dziś w specjalnym oświadczeniu wyrazili „szok i roczarowanie".

„Jesteśmy zadziwieni sugestiami, że to Akmal sam powinien dostarczać dowody świadczące o jego słabym stanie psychicznym" - napisano w oświadczeniu. Po słowach krytyki płynących ze strony brytyjskich władz oraz wielu organizacji międzynarodowych do kontrataku przystąpiły chińskie władze.

Rzeczniczka chińskiego MSZ wyraziła w imieniu władz ChRL „głębokie niezadowolenie i zdecydowany sprzeciw wobec - według niej - bezpodstawnych oskarżeń strony brytyjskiej". Akmal Shaikh został stracony dziś o 10:30 rano czasu pekińskiego. Agencja Prasowa Xinhua poinformowała, że wyrok wykonano przez podanie zastrzyku z trucizną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.