Facebook Google+ Twitter

Chiny - brytyjczyk skazany na karę śmierci

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-28 08:50

Do Chin przylecieli krewni obywatela Wielkiej Brytanii, skazanego przez chiński sąd na karę śmierci za próbę przemytu 4 kilogramów heroiny. Podejmują ostatnie wysiłki aby nie dopuścić do jutrzejszej egzekucji 53-letniego Akmala Shaikha.

Do Chin przylecieli krewni obywatela Wielkiej Brytanii, skazanego przez chiński sąd na karę śmierci za próbę przemytu 4 kilogramów heroiny. Podejmują ostatnie wysiłki aby nie dopuścić do jutrzejszej egzekucji 53-letniego Akmala Shaikha. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wykorzystując kanały dyplomatyczne rodzina Brytyjczyka będzie chciała dziś przekazać chińskim urzędnikom apel o łaskę do prezydenta Hu Jintao.

Wcześniej o ułaskawienie obywatela Wielkiej Brytanii bezskutecznie zabiegał u chińskich władz premier Gordon Brown. Jeśli jutro dojdzie do wykonania wyroku, będzie to pierwsza egzekucja obywatela Unii Europejskiej w Chinach od półwiecza. Rodzina Akmala Shaikha twierdzi, że mężczyzna nie był w pełni świadom tego co robił, bo ma zaburzenia maniakalno-depresyjne.
53-letni Shaikh miał pojechać do Chin skuszony propozycją zostania gwiazdą muzyki pop. Jak utrzymuje jego rodzina, w rzeczywistości został wykorzystany jako kurier do przemytu heroiny.

Mężczyzna został zatrzymany w 2007 roku na lotnisku w Urumczi, w północno-zachodnich Chinach.
Unijni dyplomaci w Pekinie zabiegają o wstrzymanie wykonania wyroku. Chińskie władze niezwykle rzadko korzystają jednak z prawa łaski. Chiny są krajem, w którym wykonuje się najwięcej wyroków śmierci. Według danych Amnesty International w Państwie Środka w ubiegłym roku wykonano ponad 1700 egzekucji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Stop karze śmierci !!!
W Chinach otrzymuje kare śmierci tyle osób. Jest to absurd, bo np. można ją otrzymać za kradzież krowy !!!
Jak pomóc ???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.