Facebook Google+ Twitter

Chiny - brytyjczyk skazany na karę śmierci

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-28 08:50

Do Chin przylecieli krewni obywatela Wielkiej Brytanii, skazanego przez chiński sąd na karę śmierci za próbę przemytu 4 kilogramów heroiny. Podejmują ostatnie wysiłki aby nie dopuścić do jutrzejszej egzekucji 53-letniego Akmala Shaikha.

Do Chin przylecieli krewni obywatela Wielkiej Brytanii, skazanego przez chiński sąd na karę śmierci za próbę przemytu 4 kilogramów heroiny. Podejmują ostatnie wysiłki aby nie dopuścić do jutrzejszej egzekucji 53-letniego Akmala Shaikha. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wykorzystując kanały dyplomatyczne rodzina Brytyjczyka będzie chciała dziś przekazać chińskim urzędnikom apel o łaskę do prezydenta Hu Jintao.

Wcześniej o ułaskawienie obywatela Wielkiej Brytanii bezskutecznie zabiegał u chińskich władz premier Gordon Brown. Jeśli jutro dojdzie do wykonania wyroku, będzie to pierwsza egzekucja obywatela Unii Europejskiej w Chinach od półwiecza. Rodzina Akmala Shaikha twierdzi, że mężczyzna nie był w pełni świadom tego co robił, bo ma zaburzenia maniakalno-depresyjne.
53-letni Shaikh miał pojechać do Chin skuszony propozycją zostania gwiazdą muzyki pop. Jak utrzymuje jego rodzina, w rzeczywistości został wykorzystany jako kurier do przemytu heroiny.

Mężczyzna został zatrzymany w 2007 roku na lotnisku w Urumczi, w północno-zachodnich Chinach.
Unijni dyplomaci w Pekinie zabiegają o wstrzymanie wykonania wyroku. Chińskie władze niezwykle rzadko korzystają jednak z prawa łaski. Chiny są krajem, w którym wykonuje się najwięcej wyroków śmierci. Według danych Amnesty International w Państwie Środka w ubiegłym roku wykonano ponad 1700 egzekucji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Stop karze śmierci !!!
W Chinach otrzymuje kare śmierci tyle osób. Jest to absurd, bo np. można ją otrzymać za kradzież krowy !!!
Jak pomóc ???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.