Facebook Google+ Twitter

Chiny budują megamiasto, większe liczebnie niż ludność Polski

Wykonawcy chińskiego zadania zamierzają w pełni zrealizować projekt w okresie sześciu lat. Dziewięć istniejących metropolii połączy sieć szybkich kolei i tras samochodowych szybkiego ruchu. Koszt megamiasta to 300 mld dolarów.

W latach 70. XX wieku i późniejszych, amerykańscy uczeni głównie z ośrodka NASA prowadzili intensywne prace studyjne nad możliwościami budowy osiedli kosmicznych, w których kiedyś (mówiono o latach 2000) zamieszkają ludzie. Osiedla miały być tak zaprojektowane i zbudowane, aby pod każdym względem tworzyły pełną samowystarczalność i samodzielność w życiu i działalności ludzi i zwierząt w nich zamieszkałych. W ramach osiedli zaplanowano wszelkie, oparte na wzorach ziemskich - usługi, w tym handel i szkoły oraz ośrodki przemysłowe. Zaopatrzenie w energię miało zapewniać Słońce, a woda krążyłaby w systemie zamkniętym. Osiedla kosmiczne miały mieć postać olbrzymich kapsuł - po 1000, 5000 i 10 tys. mieszkańców Ziemi. Ludzie zamieszkaliby w nich na zawsze.

Także w latach 70. głośny był w świecie projekt wybitnego architekta greckiego, który na zlecenie ONZ przygotował niemal kosmiczną wizję budowy gigantycznego miasta-państwa, w którym mieszkać miała w przyszłości cała ludność świata. Ogromne miasto-państwo nazwano mianem Megapolis. Gigantyczne Megapolis miało być, według projektu, pozbawione wojska, a spraw bezpieczeństwa ludności i państwa miały zabezpieczać niewielkie służby policyjne. Ludność, w świetle założeń projektu, miałaby żyć bezpiecznie i szczęśliwie, bowiem wszystkie tradycyjne kosztowne wydatki, zamiast na wojsko, zostałyby przeznaczone na rozwój nauki i techniki, przemysłu, usług i życia mega-społeczeństwa.

Słynny projekt budowy Megapolis legł w spokoju na rozległych półkach biurowych ONZ i pozostanie tam na długie wieki ku pamięci potomnym. Być może jednak kiedyś, w bliżej nieznanym nam czasie, przyszłe pokolenia powrócą do tamtej wspaniałej myśli człowieka, opartej na założeniu, że życie na Ziemi może być wiecznie szczęśliwe, bez wojen i innych tragedii, gdy znikną granice między państwami, a ogromne wydatki na zbrojenia i utrzymanie służb wojskowych będą szły na cele społeczne, gospodarcze, usługowe oraz na rozwój nauki i techniki.

Tymczasem myśl słynnego architekta greckiego sprzed blisko 40. lat podjęły zastępy współczesnych architektów chińskich. Na zlecenie rządu Państwa Środka, przygotowały wielki i wspaniały, niewyobrażalny przez Europejczyków, projekt budowy ogromnego, rozległego - o najnowocześniejszych rozwiązaniach technicznych i technologicznych, megamiasta. O wielkości megamiasta niech świadczy to, że będzie ono większe liczebnie niż dzisiejsza ludność Polski. Tę wielką metropolię zamieszka 42 milionów mieszkańców. I będzie to największe miasto na świecie. Zostanie utworzone z połączenia dziewięciu istniejących już metropolii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Miś z okienka
  • Miś z okienka
  • 22.01.2012 22:00

To smutne, że jedyne źródło na które się autor powołuje to portal TVN24 i to w dodatku sprzed roku.
Informacja, ktorą powtorzył TVN została niedługo później zdementowana:

http://www.hindustantimes.com/world-news/RestOfAsia/China-denies-plans-for-a-megalopolis/Article1-656011.aspx

To było rok temu.
Pora się obudzić, autorze!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.