Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23156 miejsce

Chiny budują najszybszy superkomputer na świecie

Zdaniem ekspertów, za 4-5 lat chiński smok gospodarczy połknie dominującą od dziesięcioleci gospodarkę amerykańską, a w kolejnych latach pokona USA technologicznie.

 / Fot. Oak Ridge National Laboratory/PDChińscy inżynierowie nie ukrywają, że są na dobrej drodze w budowie rodzimego superkomputera Tianhe-2. Według planów, będzie on uruchomiony w 2015 roku. Urządzenie osiągnie moc obliczeniową 100 petaflopsów, stanie się więc najsilniejszą i najszybciej działającą maszyną obliczeniową na świecie. Według przewidywań ekspertów, wkrótce nastąpi wielki wyścig w tej dziedzinie, rozgrywający się między USA, Chinami i Japonią. Zwycięzca podejmie trud, aby jako pierwszy zbudować i uruchomić superkomputer, o mocy 1000 petaflopsów w kolejnych 3 latach, czyli do 2018 roku.

Dzisiejszy rekord szybkości i wydajności, należy do amerykańskiego superkomputera IBM Titan, który pracuje w Oak Ridge National Laboratory i należy do US Department of Energy (Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych). Jego moc to 20 petaflops, czyli "20 biliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę" - podaje serwis Money.pl.

Amerykanie mają też drugi pod względem mocy obliczeniowej komputer IBM Sequoia, który pracuje w jednym z amerykańskich instytutów naukowo-badawczych w dziedzinie nauk stosowanych (Lawrence Livermore National Laboratory). Ma on wydajność 16,32 petaflopsów. Natomiast trzeci na światowej liście najszybszych superkomputerów, Fujitsu K, o mocy obliczeniowej 10,51 petaflopsów, działa w Kobe w Japonii.

Chiński superkomputer będzie pracował w Guangzhou Supercomputing Center (Narodowe Centrum Superkomputerowe w Guangzhou; Chiny mają osiem takich centrów). Superkomputer Tianhe-2 nie jest pierwszą chińską próbą budowanej najszybszej maszyny obliczeniowej na świecie. Dwa lata temu (2010 rok) konstruktorzy chińscy, wykorzystując 14,336 procesorów Xeon X5670 i 7,168 procesorów graficznych Nvidia Tesla M2050, zbudowali pierwszy oparty na chińskiej myśli technologicznej superkomputer Tianhe-1A, o mocy obliczeniowej 4,7 petaflopsów. Zajmował on swoimi możliwościami 5. miejsce na liście największych i najszybszych superkomputerów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.