Facebook Google+ Twitter

Chiny chcą porozumienia pokojowego z Tajwanem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-05 07:16

Chińskie władze wyraziły gotowość zawarcia porozumienia pokojowego z Tajwanem. Premier Chin Wen Jiabao zapowiedział, Pekin chce rozmawiać z Tajwanem także na temat współpracy wojskowej.

"Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia rozmów dotyczących kwestii politycznych i wojskowych, a także stworzenia odpowiednich warunków, które pozwoliłyby przezwyciężyć wrogość i doprowadzić do porozumienia pokojowego po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej" - oświadczył chiński premier. Wen Jiabao wygłosił przemówienie podczas sesji inaugurującej doroczne posiedzenie chińskiego parlamentu.

Od zakończenia wojny domowej w 1949 roku Pekin uznaje Tajwan za "zbuntowaną prowincję" Chin. Przełom w stosunkach Pekinu z Tajpej nastąpił w maju ubiegłego roku, kiedy urząd prezydenta Tajwanu objął Ma-Ying Jeou. Mimo pierwszych oznak zbliżenia między dawnymi politycznymi rywalami, stosunki między Pekinem i Tajpej wciąż są niezwykle delikatne. W ubiegłym miesiącu tajwańscy analitycy poinformowali, że mimo ocieplenia kontaktów z wyspą, komunistyczne władze zadecydowały o zwiększeniu liczby rakiet, które rozmieszczone są na wschodnim wybrzeżu Chin na wypadek ewentualnego konfliktu. Obecnie w wyspę wycelowanych jest około 1500 rakiet.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.