Facebook Google+ Twitter

Chiny chcą ratować Grecję. Bruksela jest przerażona

Chiny gotowe są włożyć w bankrutującą grecką gospodarkę miliardy euro. Wszystko po to, by stworzyć przyczółek dla swoich firm. Bruksela jest przerażona bo liczyła, że greckie aktywa zostaną w rękach unijnych firm.

 / Fot. Hans Peter Schaefer, http://www.reserv-a-rt.de/CC 3.0Jak podaje Agencja Reuters, Chiny mogą udzielić Grecji pożyczek na finansowanie skupu obligacji na rynku wtórnym. Według eksperta londyńskiej agencji Capital Economics Marka Williamsa od pewnego czasu Chiny kupują każdego miesiąca obligacje krajów strefy euro o wartości 7 – 8 mld euro. Największym zainteresowaniem cieszą się papiery zadłużonych państw: Portugalii, Irlandii, Włoch, Grecji i Hiszpanii.

Chiny liczą przede wszystkim na dostęp do europejskiego rynku, który stał się ważniejszy od rynku amerykańskiego. Oczekują również na uległość UE w sprawie
antydumpingowych postępowań. W tej chwili Bruksela prowadzi około 50 takich postępowań przeciwko chińskim produktom. Zakup obligacji pozwala też wpływać na kurs euro (umacniać je), co ma zapewnić opłacalność chińskiego eksportu.

W przypadku Grecji Chiny liczą również na dopuszczenie do prywatyzacji strategicznych przedsiębiorstw. Są zainteresowani przede wszystkim sektorami: lotniczym, stoczniowym i logistycznym. Chiński koncern transportowy Cosco zarządza już terminalem kontenerowym w Pireusie, który zamierza wykorzystać jako bazę dla swoich produktów eksportowych do Europy Południowo-Wschodniej.
Zdaniem unijnego komisarza ds. przemysłu Antonio Tajaniego, Bruksela powinna kontrolować wykup przedsiębiorstw przez chiński kapitał.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

ss
  • ss
  • 07.10.2011 01:22

`


WYNIKI WYBORÓW: PIS-55%, PO-18%, PSL-5,0%, SLD-4,5%, PNJ-0,5% , POligłup -0,3%.- J.KACZYŃSKI PREMIEREM.TYLKO J. KACZYŃSKI i PIS - Ludzie mówią i piszą : DZIĘKUJEMY POboszewi-czerwoną kartką -piroman traci nerwy, tupie,wykazuje agresję,destabilizuje,lekceważy,skandalicznie się zachowuje, grozi...? Zagłosujmy TYLKO na J.KACZYŃSKIEGO i PIS,aby mógł SAMODZIELNIE rządzić UCZCIWIE POLSKĄ -skończmy z tym (NIE)rządem . Nie dajmy się OTUMANIANIU,MATACZENIU,KŁAMSTWOM,DEZINFORMOWANIU,DESTRUKCJI,HIPOKRYZJI, ... pseudo : partiom,mediom, zapraszanym do TV klakierom POligłupów,... - POligłupowali? Dalsze rządy PO,PSL to DALSZE SZYBKIE ZADŁUŻANIE POLSKI - tylko w ciągu 4 lat rządów Tuska DŁUG WZRÓSŁ o KOLEJNE 400 mld. ZŁ(wielu prof. ekonomi mówi,że może być ZNACZNIE większy) ,a jak przetrwonią : WSZYSTKIE pieniądze z OFE (przeznaczone na przyszłe emerytury) i pieniądze z UE to OKAŻE SIĘ,że jesteśmy WIĘKSZYM BANKRUTEM niż GRECJA.Kosztem ZANIŻANIA BUDZETU ZWIĘKSZAJĄ DŁUG POLSKI. Trzeba zmiany rządu na PIS, aby SPOŁECZEŃSTWO dowiedziało się jaka jest naprawdę WIELKOŚĆ zadłużenia BUDZETU i DŁUGU PUBLICZNEGO. Czemu dziennikarze nie pytają premiera i prezydenta o UZASADNIENIE SĄDU w sprawie OFE? oraz zmiast dyskutować o gospodarce to SZUKAJĄ TEMATY ZASTĘPCZE -jak tylko ZDYSKREDYTOWAĆ, PONIŻYĆ,OPLUĆ premiera J.KACZYŃSKIEGO i wyborców PIS.studenci plotkują- insynuacje,kłamstwa,cynizm,hipokryzja,destrukcja,agresja,mataczenie,naditerp retacja, ... -słów przez :Tuska,Sikorskiego ... totalna głupota podpisania i wysłania listu do Merkel przez : byłych ministrów :Bartoszewskiego,Olechowskiego,Cimoszewicza,... -czy postradali rozum?,chcą WOJENKI z Niemcami?, ... , - szkodzą POLSKIEJ RACJI STANU.Piromani?,POligłupy?, ...???? -dość mamy dzielenia POLAKÓW,wojenek,hipokryzji, ... -PObolszewi?Chcemy dobrych i mądrych stosunków z NIEMCAMI i ROSJĄ - nie głosujmy na nich.Tózkobus pod nadzorem policji-zatrzymania,... -przypomina to trochę STAN WOJENNY jaruzela.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Głodnemu zawsze chleb na myśli, a myśli?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Warszawiak
  • Warszawiak
  • 02.08.2011 00:24

Rozumiem, że ucieszył by się Pan jakby Unia rozpadła się na małe państewka, które łatwo podbić i z którymi nikt nie musi się liczyć?

Komentarz został ukrytyrozwiń

To trochę tak jak z warcabami i dominem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Warszawiak
  • Warszawiak
  • 01.08.2011 23:22

Co to ma wspólnego z Unią? I z Grecją?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uczciwiej może będzie, i wróci wszystko do normy- znów będzie jasne, że dwa i dwa to cztery i że ślimak to ślimak. Może doczekamy prawdziwego chleba za prawdziwą cenę i prawdziwego słowa a nie słownego korkociągu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Warszawiak
  • Warszawiak
  • 01.08.2011 18:47

Czemu skończy i czemu szczęście?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co za szczęście, że dzięki poprawności politycznej i hipokryzji marnotrawstwo UE skończy się w pekińskim rynsztoku. Chyba dopiero wtedy społeczeństwa "Zjednoczonej Europy" dojrzą wartość "elyt". Szkoda tylko, że same za to najwięcej zapłacą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.