Facebook Google+ Twitter

Chiny chcą wydania podejrzewanych o terroryzm muzułmanów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-23 11:38

Chiny chcą wydania podejrzewanych o terroryzm 17 chińskich muzułmanów, przetrzymywanych w amerykańskim więzieniu Guantanamo na Kubie. To rekacja Pekinu na słowa prezydenta-elekta Baracka Obamy, który zapowiedział zamknięcie kontrowersyjnego ośrodka amerykańskiej armii.

17 chińskich Ujgurów, którzy są przetrzymywani w Guantanamo, amerykańska armia nie uznaje już za "wrogich bojowników". Pozostają jednak w areszcie w bazie amerykańskiej marynarki wojennej na Kubie, bowiem USA nie znalazły państwa, które gotowe byłoby ich przyjąć.

Rzecznik chińskiego MSZ stwierdził na konferencji prasowej w Pekinie, że wszyscy przetrzymywani w Guantanamo to członkowie Islamskiego Ruchu Wschodniego Turkiestanu, który został uznany przez ONZ za organizację terrorystyczną. Chiny sprzeciwiają się planom wydania Ujgurów z Guanatanamo państwom trzecim.

W 2006 roku USA pozwoliły 6 Ujgurom wypuszczonym z Guantanamo na osiedlenie się w Albanii. Amerykańska administracja nie chce przekazywać ich Chinom, bowiem w Państwie Środka grozi im więzienie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.