Facebook Google+ Twitter

Chiny: Dysydent skazany na 11 lat

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-25 08:12

Światowa organizacja broniąca praw człowieka Amnesty International potępiła skazanie jednego z najbardziej znanych chińskich dysydentów. Liu Xiaobo został osadzony w więzieniu na 11 lat za "próbę obalenia władzy państwowej". O wyroku poinformował jego adwokat.

54-letni Liu, weteran prodemokratycznych protestów na Placu Tiananmen w 1989 roku, jest jednym z głównych autorów tak zwanej Karty 08. Nawołuje ona do reform politycznych w kraju oraz przestrzegania praw człowieka. Dokument, w którym żądano również zakończenia jednopartyjnego monopolu komunistycznej władzy, został podpisany przez ponad 10 tysięcy osób. Za tę aktywność Liu Xiaobo siedział w więzieniu od 2008 roku.

Organizacje obrony praw człowieka oraz rządy zachodnie potępiły proces Liu Xiaobo. Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska wezwały Chiny do uwolnienia dysydenta. Jednak Pekin uznał te wezwania na "poważną ingerencję w wewnętrzne sprawy kraju".

Według brytyjskiej stacji BBC, ten wyrok dowodzi, że chińska władza ludowa nie zaakceptuje nikogo, kto próbuje podważyć jej autorytet.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.