Facebook Google+ Twitter

Chiny: Dziennikarz pójdzie do więzienia za łapówkę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-06 19:03

Chiński dziennikarz został skazany na 16 lat więzienia za przyjęcie łapówki w zamian za pomoc w ukryciu informacji o katastrofie górniczej. W lipcu 2008 roku w wyniku wybuchu gazu w kopalni na północy Chin zginęło 34 górników. W związku ze zbliżającą się wówczas Pekińską Olimpiadą miejscowi urzędnicy postanowili ukryć informacje o tragedii.

Zarzuty w tej sprawie usłyszało ponad 50 urzędników, pracowników kopalni oraz dziennikarzy, którzy w zamian za milczenie mieli otrzymać w sumie 2,6 miliona juanów, czyli około 380 000 dolarów.

Po katastrofie w kopalni usunięto ciała zabitych górników, a także zniszczono dowody świadczące o tragedii. Informacje o wybuchu ukrywano przez trzy miesiące. Jak później tłumaczono, ze względu na zbliżające się Igrzyska Olimpijskie, w trakcie których chińskim władzom zależało na wypromowaniu „pozytywnego wizerunku Chin".

Pierwszym skazanym w aferze łapówkowej jest Li Junqi - szef biura „Dziennika Rolniczego", który w zamian za niepodawanie informacji o wybuchu w kopalni zażądał od władz 200 000 juanów czyli 29 000 dolarów. Podobnie postąpiło 10 innych dziennikarzy lokalnych mediów.

W Chinach wymuszanie pieniędzy za milczenie na temat wypadków górniczych zdarza się dość często. Bywa, że łapówek żądają osoby jedynie podające się za dziennikarzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.