Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28400 miejsce

Chiny: Google bez cenzury?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-23 14:22

Eksperci są podzieleni w ocenie decyzji giganta Google, który zdecydował się na zniesienie cenzury wyszukiwań internetowych w Chinach. Zdaniem niektórych analityków, firma stanęła na straży wolności słowa. Inni uważają, że chodzi przede wszystkim o biznes.

Amerykanin Jeff Jarvis - autor książki "Co zrobiłby Google" chwali amerykański koncern. Jego zdaniem Google cztery lata temu, gdy wchodził na chiński
rynek zrobił błąd, godząc się na cenzurowanie internetu w zamian za obecność w Chinach. Teraz ten błąd naprawia.

Krzysztof Piątek z portalu pcworld.pl podkreśla stronę biznesową decyzji Googla. Przypomina, że po atakach chińskich hackerów na system e-mailowy Google'a kilka miesięcy temu ryzyko prowadzenia biznesu w Chinach wzrosło.

Obserwatorzy podkreślają, że Google może sobie pozwolić na całkowitą rezygnację z chińskiego rynku, bo przychód z tego kraju stanowi zaledwie dwa procent rocznego dochodu Google'a wynoszącego 24 miliardy dolarów.

Google podaje, że od teraz chińscy internauci przekierowywani są na serwery w Hongkongu, które nie podlegają cenzurze. Jednak wyniki wyszukiwań na terenie Chin będą nadal w dużym stopniu cenzurowane. Test przeprowadzony przez BBC na stronie google.cn wskazał, że w nowym systemie pojawiają się, co prawda, wyniki dotychczas blokowanych haseł, takich jak "Plac Tiananmen", ale już hasło "Dalai Lama" nadal nie daje żadnych wyników, a strona jest resetowana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.