Facebook Google+ Twitter

Chiny i Korea Północna rozwijają współpracę

Premier Chin i przywódca Korei Północnej wezwali do pogłębiania wzajemnych stosunków w wysłanych do siebie notach gratulacyjnych z okazji 60 rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych, przypadającej w najbliższy wtorek.

Kim Dzong Il / Fot. PAP - Historia pokazuje, że rozwój stosunków na linii Chiny-KRLD jest zgodny z podstawowymi interesami i wspólnymi pragnieniami Chińczyków i Koreańczyków oraz sprzyja pokojowi i stabilizacji w regionie - oświadczyli we wspólnym przesłaniu do północnokoreańskich przywódców prezydent Chin Hu Jintao, premier Wen Jiabao i przewodniczący parlamentu Wu Bangguo.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il, premier Kim Jong Il oraz przewodniczący Najwyższego Zgromadzenia Ludowego Kim Jong Nam oświadczyli, w podobnym przesłaniu do chińskich władz, że oba kraje "wniosły olbrzymi wkład w celu utrzymania pokoju i bezpieczeństwa w Azji i na całym świecie" a także, że "stosunki między obu krajami będą stale umacniane i rozwijane" - podaje agencja Xinhua.

Wen Jiabao w Korei

W niedzielę (4.10.09) do Korei Płn przybył z wizytą premier Chin. Tematem rozmów z północnokoreańskimi władzami był powrót Phenianu do negocjacji w sprawie budowy jego arsenału nuklearnego.

We wrześniu br. na spotkaniu z chińskim wysłannikiem, północnokoreański przywódca Kim Dzong Il zadeklarował gotowość powrotu do rozmów dwustronnych i wielostronnych (sześciostronnych - Korea Płn., Korea Płd., USA, Chiny, Japonia, Rosja). Prowadzone od 2003 roku rozmowy na ten temat zostały przerwane przez Phenian w kwietniu tego roku. Negocjacje miały na celu pohamowanie ambicji atomowych Korei Północnej w zamian za pomoc gospodarczą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.