Facebook Google+ Twitter

Chiny i Rosja wspólnie mówią o Korei Płn. i Iranie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-17 19:13

Prezydenci Rosji i Chin zaapelowali o podjęcie działań dyplomatycznych w związku z programami atomowymi Iranu i Korei Północnej.

We wspólnym oświadczeniu Dmitrij Miedwiedew i Hu Jintao napisali, że powinny one rozładować napięcie, wywołane przez rozwój planów nuklearnych Teheranu i Phenianu.

Moskwa i Pekin chcą również jak najszybszego wznowienia rozmów sześciostronnych, dotyczących programu atomowego Korei Północnej.

Rosja i Chiny opowiedziały się przeciwko poszerzaniu sojuszy militarnych i budowie systemów obrony antyrakietowej. W opinii analityków, ta część wspólnego oświadczenia dotyczy działań amerykańskiej administracji.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiedew poinformował o zacieśnieniu współpracy energetycznej obu państw. Porozumienia zawarte w tej dziedzinie opiewają na rekordową sumę 100 miliardów dolarów. Nie jest jednak jasne, czy kwota, o której wspomniał prezydent Miedwiediew, dotyczy także wcześniejszych umów gospodarczych.

Głównym tematem rosyjsko - chińskich rozmów był kryzys gospodarczy na światowych rynkach oraz współpraca Rosji i Chin w tym zakresie. Wcześniej spotkał się także w podmoskiewskiej rezydencji Nowo-Ogariewo z szefem rosyjskiego rządu Władimirem Putinem, którego zaprosił do złożenia wizyty w Chinach w październiku tego roku.

Prezydent ChRL od niedzieli przebywa w Rosji. Przed podróżą do Moskwy, wziął udział w szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Jekaterynburgu , a także w pierwszym spotkaniu przywódców Brazylii, Rosji, Indii i Chin.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.