Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chiny. Ile trzeba zapłacić pracownikom w największych ośrodkach?

Andrzej Mazurkiewicz
Andrzej Mazurkiewicz
Szanghaj, ulica Nankińska
Szanghaj, ulica Nankińska
W powszechnej opinii Chiny wygrywają na arenie międzynarodowej kosztami pracy. Jednak w Pekinie, Szanghaju i Guangdong płace nie odbiegają od płac w Polsce, a w niektórych przypadkach je przekraczają.

Planując otwarcie przedstawicielstwa lub firmy w Chinach, warto wiedzieć, z jakim poziomem kosztów osobowych mamy do czynienia. Jak je określić? Należy przyjąć, że pracownik dostaje w roku 13 pensji. Do podanych wartości trzeba doliczyć ok. 50-proc. narzut na płace. Dodam, że wartości te dotyczą płac w dużych i zagranicznych firmach.

Dla przypomnienia, według obecnych przepisów przedstawicielstwo nie może zatrudniać więcej niż 4 osób włącznie z kierownikiem. Wydaje się zatem, że jeśli jest to możliwe, kierownik przedstawicielstwa powinien być pracownikiem firmy zakładającej przedstawicielstwo. Dzięki temu spada zagrożenie, że realizowane będą cele pracowników przedstawicielstwa, a nie cele firmy.

W przedstawicielstwie będziemy potrzebować pomocy sekretarsko-asystenckiej, wsparcia prawnego, osoby zajmującej się marketingiem, sprzedażą, PR-em. Oczywiście część usług może być świadczona przez firmy zewnętrzne.

Czytaj też:

Przeniesienie produkcji do Chin. Czy zawsze się opłaca?
Jak założyć przedstawicielstwo w Chinach i ile to kosztuje?
Przedsiębiorca w Chinach a procesy sądowe

Początkująca sekretarka, ze stażem pracy do 1 roku, w największych miastach zarabia 250-300 euro miesięcznie. Wykwalifikowana sekretarka mająca 3 do 5 lat doświadczenia i świadectwo ukończenia szkoły pomaturalną, otrzyma prawie 3 razy więcej - od 650 do 950 euro na miesiąc.

W przypadku pomocy prawnej, asystentka po studiach będzie oczekiwać od 600 do 1500 euro miesięcznie. Tłumaczowi specjalizującemu się w zagadnieniach prawnych zapłacimy od 900 do ponad 1800 euro miesięcznie. Specjalista do spraw marketingu oczekiwał będzie pomiędzy 700 a 1050 euro.
W przypadku firmy założonej w Chinach zacznijmy od stanowisk najwyższych. Dyrektor naczelny zarabia w granicach 4000-8000 euro. Dyrektor finansowy - od 6000 euro w górę.
Dyrektor do spraw dostawców (dawniej nazywało się to kooperacją) oczekiwał będzie pomiędzy 3600 a 5500 euro. Kierownik odpowiedzialny za zabezpieczenie i rozwój łańcucha dostaw - od 1100 do 1800 euro miesięcznie. Wykwalifikowany księgowy weźmie między 1000 a 1500 euro miesięcznie. Inżynier z kilkuletnim doświadczeniem - od 1000 euro wzwyż.

W wielkich ośrodkach wymienieni pracownicy będą w stanie komunikować się w piśmie po angielsku. Z mówieniem i rozumieniem języka mówionego, na niższych stanowiskach, może być różnie.

Czytaj też:

Przeniesienie produkcji do Chin. Czy zawsze się opłaca?
Jak założyć przedstawicielstwo w Chinach i ile to kosztuje?
Przedsiębiorca w Chinach a procesy sądowe

Wydaje się, że te liczby odzwierciedlają z rozsądną dokładnością realia płacowe w największych ośrodkach w Chinach. Należy jednak pamiętać, że w tych trzech rejonach jest najwięcej zagranicznych przedstawicielstw i dużych zagranicznych firm. Im dalej od wielkich ośrodków i im dalej na zachód (ku centrum i zachodowi kraju), tym płace są niższe. Stopień znajomości angielskiego spada.

Oczywiście, poza kwestiami płacowymi przy podejmowaniu decyzji brane są pod uwagę także inne czynniki: dostępność surowców, połączenia komunikacyjne, infrastruktura itd.

Czytelnikom, którzy dotarli do końca, będę bardzo wdzięczny za wypełnienie ankiety.

Źródła:
Guide to China market salaries, 1st quarter 2011, J. M. Gemini
China Briefing Magazine

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto