Facebook Google+ Twitter

Chiny: Inauguracja Roku Chopinowskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-07 13:37

Koncert wybitnego chińskiego pianisty Lang Langa zainaugurował w Chinach obchody Roku Chopinowskiego. Pekin to pierwsza stolica na świecie rozpoczynająca obchody 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina - podkreślił przewodniczący Komitetu Obchodów Roku Chopinowskiego w Polsce Waldemar Dąbrowski.

W National Center for the Peforming Arts w Pekinie zorganizowano cykl 16 koncertów chopinowskich. W budynku mieszczącym sale operową, teatralną oraz koncertową stanie także popiersie Fryderyka Chopina.

Waldemar Dąbrowski przekazał dziś w Pekinie kopię słynnego popiersia Chopina, którego oryginał znajduje się w Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu. Były minister kultury zwraca uwagę, że program przygotowany w Pekinie z okazji rocznicy urodzin Chopina jest imponujący.

Lang Lang - który jako pierwszy pianista wystąpił w wirtualnym świecie "Second Life" - już za kilka dni wystąpi podczas ceremonii wręczenia Barackowi Obamie Pokojowego Nobla. W rozmowie z Polskim Radiem przyznał, że specjalnie dla amerykańskiego prezydenta wykona etiudy Chopina.

- Zaproponowano mi, żebym wykonał utwory Schumana lub Rachmaninowa. Powiedziałem: nie. Na tę okazję - tylko Chopin - powiedział Lang.

Koncert Lang Langa zainauguruje także obchody Roku Chopinowskiego w Polsce. Waldemar Dąbrowski chce, aby przy okazji uroczystości rocznicowych w centrum Warszawy odbył się koncert na 200 fortepianów, w którym uczestniczyliby młodzi pianiści z Polski i Chin.

Minister Dąbrowski dodał, że zwrócił się też z propozycją zamiany nazwy warszawskiego Placu Defilad na Plac Chopina.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.