Facebook Google+ Twitter

Chiny kontra Google. Trwa biznesowa wojna

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-25 20:35

Trwa konflikt między Chinami a amerykańskim gigantem Google. Po zniesieniu przez Google'a na terenie Chin autocenzury internetowej, tamtejsze firmy zrywają współpracę z amerykańskim koncernem.

Drugi największy operator telekomunikacyjny w Chinach - China Unicom zapowiada, że przestanie stosować wyszukiwarkę Google'a w telefonach komórkowych z systemem operacyjnym Android. To właśnie Google jest producentem Androida.

Wytwórcy aparatów na chiński rynek, przede wszystkim Motorola i Samsung, będą mogli wybrać inne wyszukiwarki internetowe do zainstalowania w telefonach. Zdaniem analityków, może to być duży cios dla Google'a, w Chinach jest bowiem znacznie więcej użytkowników telefonów komórkowych niż internautów. Wcześniej eksperci twierdzili, że wycofanie się Google'a z samego internetowego rynku w Chinach nie przyniesie firmie większych strat. Google ma podpisanych 12 dużych kontraktów z chińskimi koncernami.

Google zdecydował o przerwaniu cenzury internetowych wyszukiwań w Chinach na początku tygodnia. Chińscy internauci są przekierwowywani na serwery w Hongkongu, które nie są filtrowane. Specjalne blokady rządu w Pekinie oznaczają jednak, że w dużym stopniu polityczna cenzura nadal obowiązuje.
Google zniósł autocenzurę po tym, jak okazało się, że chińscy hackerzy kilka miesięcy temu włamali się do systemu e-mailowego tej firmy, popularnego Gmaila.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.