Facebook Google+ Twitter

Chiny łamią wartości olimpijskie - uważa Amnesty International

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-29 16:53

Chińskie władze nie wywiązały się z obietnic, jakie złożyły wspólnocie międzynarodowej przed igrzyskami olimpijskimi - stwierdziła Amnesty International. Na 10 dni przed rozpoczęciem olimpiady organizacja opublikowała raport, w którym opisano niedawne przypadki łamania praw człowieka i cenzury w mediach.

Amnesty International zarzuca chińskim władzom, że złamały wartości olimpijskie. Zobowiązały się bowiem do przestrzegania praw człowieka, wolności mediów i przede wszystkim do niestosowania kary śmierci. Tymczasem, jak mówi Polskiemu Radiu Monika Deptuła z Amnesty International, im bliżej do rozpoczęcia igrzysk, tym sytuacja w Chinach jest gorsza.

Obrońcy praw człowieka są bowiem coraz silniej represjonowani, nie wiadomo też, jaka jest liczba wyroków śmierci, bo są one tajemnicą państwową. Działaczka Amnesty International mówi też o sygnałach, że chińskie władze cały czas ingerują w pracę zagranicznych dziennikarzy, a miejscowe media w ogóle nie mogą poruszać tematów, które są niewygodne z punktu widzenia władz. "Obraz rzeczywistości, który mamy, to pełen stabilizacji i harmonii obraz, który Chiny chciałyby przedstawić światu. Tymczasem sytuacja wcale taka nie jest" - dodaje Monika Deptuła.

Chińskie władze odrzuciły stwierdzenia raportu. Chiński minister spraw zagranicznych Li Jianchao powiedział, że Amnesty International powinna "zdjąć poplamione okulary, przez jakie patrzy na Chiny".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.