Facebook Google+ Twitter

Chiny polubiły plastik

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-11-11 14:45

Światowi ekonomiści wierzą, że rozwiązaniem problemów ekonomicznych całego globu jest gospodarka Chin. Problem w tym, że Chińczycy zaczynają wierzyć w potęgę kart kredytowych.

Fot. ilustracyjna / Fot. exor (www.sxc.hu)Według specjalistów, Amerykanie, by choć częściowo przywrócić świetność swojej gospodarki, powinni brać przykład z Chińczyków. Dla porównania, z każdego dolara przeciętny obywatel Chin potrafi zaoszczędzić aż 40 centów, z kolei Amerykanin jedynie 3 centy.

Ale pojawił się problem. Otóż Chińczycy zaczęli przejmować najgorsze zwyczaje z USA. Tak im się spodobał wynalazek w postaci karty kredytowej, że coraz więcej z nich popada w olbrzymie długi. Przykładem może być Yuan Shuai z Pekinu, który w ostatnich dwóch latach zrobił 29 tysięcy dolarów długu na swoich siedmiu kartach. Zgodnie z chińskim prawem, banki mogą żądać zwrotu pieniędzy od jego ojca, gdyż Yuan nie ma pracy. Jeśli jego ojciec nie spłaci długu, trafi do więzienia.

Liczba kart kredytowych wydanych w Chinach w tym roku jest o 33 proc. wyższa niż w roku Fot. ilustracyjna / Fot. PAPpoprzednim.Według Chińskiego Instytutu Badań Rynku i Państwowego Urzędu Statystycznego suma długów na kartach kredytowych w Chinach wynosi 838 milionów dolarów. Oczywiście, przy Stanach Zjednoczonych jest to świetny wynik, ale tak szybki wzrost zadłużenia jest dla chińskich władz alarmujący.

Kiedy Chiny, opierające swą gospodarkę na eksporcie, dotknął kryzys, zaczęto inwestować
w rynek wewnętrzny. Pojawiły się produkty atrakcyjne cenowo dla Chińczyków, na przykład tańsze wersje samochodów, czy artykułów agd. Dzięki temu gospodarka chińska zdołała się oprzeć recesji, co więcej, zanotowała wzrost gospodarczy.

Niestety, badania rynku wykazały, że spora część pieniędzy wydanych przez konsumentów w Chinach... nie należała do nich, lecz pochodziła z kredytów. Okazało się także, że w pierwszej połowie tego roku liczba osób w Chinach, które nie spłacały długów z kart przez ponad dwa miesiące wzrosła o 33 proc.

Pozostaje nadzieja, że Chińczycy, znani ze swojej przedsiębiorczości, obudzą się i zaczną działać. W przeciwnym razie, staną się kolejną ofiarą recesji.

źródło: www.cnn.com


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.