Facebook Google+ Twitter

Chiny protestują przeciw Patriotom na Tajwanie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-09 11:41

Chińskie władze sprzeciwiają się sprzedaży na Tajwan kolejnej partii amerykańskiego uzbrojenia. Pekin ostrzega, że jeśli dojdzie do realizacji kontraktu na dostawę systemu rakietowego Patriot, w poważny sposób naruszy to stosunki Chin z USA.

Chińska Agencja Prasowa Xinhua cytuje wypowiedź rzecznika resortu obrony Chin Huang Xuepinga, który zaapelował do Stanów Zjednoczonych o uszanowanie podstawowych interesów Chińskiej Republiki Ludowej. Pekin oskarża Waszyngton, iż ten z „uporem" trzyma się planów administracji Busha dotyczących sprzedaży broni na Tajwan.

Projekt sprzedaży uzbrojenia doprowadził do zawieszenia współpracy wojskowej Chin z USA, którą wznowiono dopiero za prezydentury Baracka Obamy.

W tym tygodniu amerykański Departament Obrony zatwierdził projekt sprzedaży na Tajwan systemu rakietowego Patriot. To część pakietu dotyczącego wzmocnienia uzbrojenia tajwańskiej armii, przyjętego ponad rok temu przez Kongres. Chińskie władze prowadzą intensywne działania dyplomatyczne, aby zablokować sprzedaż rakiet na wyspę, uznawaną przez Pekin za „zbuntowaną" prowincję ChRL.

Według wcześniejszych informacji, USA mają sprzedać Tajwanowi 330 zaawansowanych technologicznie rakiet Patriot. Kontrakt opiewa na sumę ponad 3 miliardów dolarów. W przyszłości na wyspę trafić mają także śmigłowce Apache. Od czasów wojny domowej Tajwan funkcjonuje w praktyce jak niezależne państwo. Do ocieplenia stosunków pomiędzy Pekinem i Tajpej doszło półtora roku temu, kiedy władzę na wyspie objął prochiński polityk Ma Ying-jeou.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.