Facebook Google+ Twitter

Chiny: Rodziny ofiar masakry na pl. Tiananmen chcą prawdy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-29 17:59

Rodziny ofiar masakry na Placu Niebiańskiego Spokoju apelują do chińskich władz o ujawnienie prawdziwych informacji dotyczących wydarzeń sprzed 20 lat.

Z otwartym apelem do chińskich przywódców, jak co roku - w przededniu rocznicy tragicznych wydarzeń - zwróciło się stowarzyszenie "Matki Tiananmen", jedyna tego typu w Chinach nieformalna organizacja zrzeszająca około 130 rodzin, które podczas tłumienia prodemokratycznych protestów studenckich straciły najbliższych.

Założycielką stowarzyszenia jest obecnie 72-letnia Ding Zilin. 20 lat temu podczas tłumienia protestów na Placu Niebiańskiego Spokoju zginął jej syn. Dokładna liczba ofiar masakry, a także ich tożsamość, stanowią w Chinach jedną z najbardziej skrywanych tajemnic. Matkom Tiananmen udało się zebrać informacje potwierdzające śmierć 195 osób, jednakże 3 i 4 czerwca 1989 roku na centralnym placu chińskiej stolicy od kul zginąć ich mogło nawet kilka tysięcy.

Według danych przekazanych niegdyś przez chińskie władze, w trakcie tłumienia protestów zginęło 241 osób, w tym 36 studentów.

Organizacja Human Rights in China zaapelowała do władz w Pekinie, aby w 60. rocznicę powstania ChRL, która przypada właśnie w tym roku, okazały szacunek dla życia i godności obywateli własnego kraju.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.