Facebook Google+ Twitter

Chiny: Rośnie liczba ofiar zamieszek na tle etnicznym

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-11 07:50

Do 184 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zamieszek na tle etnicznym w położonym na północnym-zachodzie Chin Xinjiangu. Po raz pierwszy podano też dokładną liczbę zabitych wśród Chińczyków Han i Ujgurów.

Agencja prasowa Xinhua podała, że pośród zabitych jest 137 Chińczyków Han, 45 ujgurskich mężczyzn, jedna Ujgurka oraz jeden mężczyzna należący do wyznającej islam mniejszości Hui.

Chińskie media nie precyzują, czy aktualizacja bilansu ofiar śmiertelnych ma związek z wystąpieniami Chińczyków Han przeciwko Ujgurom, do których od wtorku dochodziło na ulicach Urumqi. Miasto wciąż jest patrolowane przez wzmocnione jednostki chińskich sił paramilitarnych. Część funkcjonariuszy jest uzbrojonych w broń ostrą.

Urumqi nadal starają się opuścić zarówno Ujgurzy, jak i Hanowie, mający rodziny poza Xinjiangiem. Na czarnym rynku za bilety autobusowe i kolejowe trzeba zapłacić nawet trzykrotność ich pierwotnej ceny. Lokalne władze w Urumqi poinformowały o zatrzymaniu kolejnych 200 osób podejrzewanych o udział w niedzielnych zamieszkach. Tym samym oficjalny bilans osób, które aresztowano wzrósł do 1700.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.