Facebook Google+ Twitter

Chiny skupują złoto

Na koniec maja, prezes nigeryjskiego banku centralnego zapowiedział 10% wymianę rezerw dolarowych na chińskiego juana. Podobnie postąpiła Australia, Filipiny i Chile

 / Fot. brakW ubiegłym roku Bank Chin podpisał umowę z 20 państwami, wg której walutą rozliczeniową ma być juan. Wartość umów opiewa na przeszło 320 mld. dolarów. Juan rośnie w siłę a to wiąże się z zakupem złota przez Chińczyków.
Chińczycy kupują bardzo dużo złota, ale bez rozgłosu, ponieważ boją się przyciągnąć uwagę a to się wiąże ze wzrostem cen złota. Wg. amerykańskiego eksperta Jeffrey'a Nicholsa juan może stać się trzecią walutą świata.
Kult dolara nie musi być wieczny. Z badań wynika, że średnia długość życia waluty to 95 lat. Dolar króluje już od 88 lat. Siła dolara jest oparta na ropie. A dopóki surowce energetyczne są rozliczane w dolarze, to jego pozycja jest stabilna.

Przez wiele lat były trudności z nabyciem juana. Do tej pory nie można go też wymienić a kurs ustalany jest centralnie przez Pekin. Zarówno osoby fizyczne jak i prawne mające siedzibę po za granicami Chiny nie mogą nabywać chińskiej waluty. Jednak ma to się zmienić w 2017 r, kiedy to zostanie ustalony kurs a w 2020 r. pozwoli na całkowitą wymienialność.
W ciągu ostatnich ośmiu lat chińska waluta umocniła się aż o 34 % w stosunku do dolara i trochę więcej do euro. W rejonie Pacyfiku a także w Europie (Niemcy, Wielka Brytania, Holandia oraz Luksemburg) wiele firm rozlicza się w juanie.
Amerykanie czerpią korzyści z tego, że dolar pozostaje liderem akceptowanym na całym świecie. Chińczycy dążą do tego, by przywilej ten odebrać Amerykanom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

dobra wiadomość

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.