Facebook Google+ Twitter

Chiny stały się trzecią gospodarką świata

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-15 09:13

Chiny w 2007 roku stały się trzecią gospodarką świata. Chińskie władze opublikowały zweryfikowane dane dotyczące produktu krajowego brutto.

W ubiegłym roku chińscy ekonomiści szacowali, że wzrost PKB Chin w 2007 roku osiągnął poziom 11,9%. Chińskie Biuro Statystyczne podało jednak uaktualnione dane, według których wzrost chińskiego PKB w 2007 roku osiągnął poziom 13%. W ciągu ostatnich 30 lat wartość PKB Chin wzrosła dziesięciokrotnie.

Mimo tak imponującego wyniku, poziom PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi zaledwie 2800 dolarów. Analitycy zwracają też uwagę na ogromną przepaść dzielącą bogatych i biednych w społeczeństwie liczącym ponad 1,3 miliarda ludzi. Według szacunków, około 300 milionów obywateli Chin żyje za mniej niż jednego dolara dziennie.

Chiny przez pięć kolejnych lat odnotowywały dwucyfrowy poziom wzrostu gospodarczego. Dane za 2008 rok mają być opublikowane jeszcze w tym miesiącu. Według wstępnych szacunków, wzrost chińskiego PKB w 2008 roku osiągnął poziom zaledwie 9%.

Bank Światowy szacuje, że w tym roku chińska gospodarka ulegnie znacznemu spowolnieniu, a wzrost gospodarczy wyhamuje do 6%.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Spokojnie. Wydaje się, że Chiny mogą być świetnym przykładem, w jaki sposób prowadzić rozwój gospodarczy. Pomijając inne istotne kwestie, jak ochronę środowiska, wolności polityczne, czy rzetelność chińskich danych, informacje o 10-krotnym wzroście PKB w ciągu 30 lat to szok. Jasne, że na głowę nie wychodzi tego dużo, ale i tak postęp jest ogromny. 300 mln żyje w strasznej biedzie, ale drugie tyle z niej wyszło! Przepaść pomiędzy nimi, a bogatymi jest zapewne wszędzie, a największa chyba w USA. Dziwią mnie też uwagi w stylu "zaledwie 9%" - a która inna gospodarka rozwija się równie szybko?
Ah, i zapewne to trzecie miejsce to za globalny PKB, bo licząc na osobę, jak wspomniano, Chiny nie należą do czołówki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.