Facebook Google+ Twitter

Chiny światową potęgą przemysłową

Według Financial Times, Chiny są obecnie niekwestionowanym liderem produkcji przemysłowej na świecie. Oznacza to koniec ponad 110 lat dominacji USA w tej materii.

Mimo że Chiny prowadziły pod względem globalnej produkcji przemysłowej już w XIX wieku, to jednak stosunkowo szybko utraciły przewagę na rzecz Wielkiej Brytanii i później USA. Doniesienia o powrocie Chin na miejsce lidera pochodzą z poniedziałkowego raportu IHS Global Insight. Z raportu wynika, że ostatni rok Chiny zakończyły ze wskaźnikiem 19,8 proc. udziału w globalnej produkcji przemysłowej, podczas gdy dla USA wskaźnik ten wynosił 19,4 proc.

Chiny jakich nie znacie

Historycy ekonomii szacują, że udział Chin w światowym przemyśle w 1850 roku był równy 30 proc., by w 1900 roku zmaleć do zaledwie 6 proc. Twierdzą także, iż obecny wzrost udziału chińskiej gospodarki w produkcji globalnej zamyka trwający około 500 lat cykl gospodarczy.
Dla wielu oznacza to fundamentalny zwrot w gospodarce światowej, który według licznych prognoz ma trwać przez wiele kolejnych lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Chińczycy powinni jednak poprawić jakość swoich produktów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.