Facebook Google+ Twitter

Chiny: Tybetański reżyser skazany na więzienie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-07 10:43

Tybetański reżyser Dhondup Wangchen skazany został w Chinach na karę 6 lat więzienia. Mężczyznę zatrzymano w ubiegłym roku podczas kręcenia dokumentu o warunkach życia Tybetańczyków.

Dhondup Wangchen przez pięć miesięcy przemierzał z kamerą Himalaje, pytając napotkanych Tybetańczyków m.in. o ich stosunek do chińskich władz, Dalajlamy czy też przygotpwywanych wówczas z wielkim rozmachem Igrzysk Olimpijskich. Reżyser-samouk został zatrzymany w marcu 2008 roku, kiedy w Tybecie doszło do antychińskich wystąpień ludności tybetańskiej.

Tuż przed aresztowaniem ukończył wyświetlany w 30 krajach film „Poza strachem". Sąd w Xining w prowincji Qinghai, zamieszkiwanej przez ludność tybetańską, skazał reżysera na karę 6 lat pozbawienia wolności za „działaność wywrotową".

Informacje o wyroku zachodnim mediom przekazała jego żona Lhamo Tso. Przed rozpoczęciem zdjęć do filmu dokumentalnego, w obawie o własne bezpieczeństwo, żona tybetańskiego reżysera uciekła wraz z rodziną do Indii. Chińskie władze wyznaczyły Tybetańczykowi obrońcę z urzędu, uniemożliwiając jednocześnie udział w procesie kancelarii adwokackiej, którą wybrał Dhondup Wangchen.

Według wcześniejszych informacji jeden z tybetańskich mnichów, który pomagał przy realizacji filmu, w więzieniu poddawany był torturom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.