Facebook Google+ Twitter

Chiny: W zamieszkach zginęło co najmniej 140 osób

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-06 07:49

Co najmniej 140 osób zginęło, a ponad 800 jest rannych w wyniku zamieszek, do których doszło wczoraj w położonym na północnym zachodzie Chin Xinjiangu. Według agencji Xinhua, policja aresztowała kilkuset uczestników rozruchów. Autonomiczny region zamieszkiwany jest przez wyznających islam Ujgurów.

W stolicy regionu - Urumqi - około 1000 osób zablokowało ruch na kilku arteriach komunikacyjnych miasta. Chińskie media podają, że demonstranci podpalili samochody. Według nieoficjalnych informacji, policja użyła broni palnej, jednakże oddano tylko kilka strzałów ostrzegawczych.

Protestujący domagają się wyjaśnienia śmierci dwóch robotników - Chińczyka narodowości Han i Ujgura. Pod koniec czerwca w jednej z fabryk doszło do zamieszek na tle etnicznym. Chińska policja poinformowała, że zginęło w nich 2 robotników, jednakże część Ujgurów z Urumqi uważa, że ofiar było znacznie więcej. Kilkaset osób - w większości Ujgurów - zebrało się wczoraj na jednym z placów stolicy Xinjiangu, aby w milczącym proteście zwrócić uwagę władz na problem dyskryminacji etnicznej. Do zamieszek doszło, kiedy policja starała się rozpędzić uczestników demonstracji przy użyciu elektrycznych pałek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.