Facebook Google+ Twitter

Chiny walczą z anonimowością w internecie

Kilka miesięcy temu Chińczykom zablokowano dostęp do serwisu Youtube, podobny los spotkał też Facebooka i Twittera. Od niedawna, aby komentować newsy w internetowych serwisach, użytkownicy muszą podawać prawdziwe imię i nazwisko.

Do tej pory na większości serwisów dane nie były weryfikowane. Często komentowanie nie wymagało nawet zalogowania. Teraz ma się to zmienić. Kilka miesięcy temu weszła w życie dyrektywa Narodowego Biura Informacji. Zgodnie z jej nakazami, wszystkie chińskie serwisy informacyjne zaczęły wysyłać do swoich użytkowników e-mail z prośbą o uzupełnienie danych o prawdziwe imię i nazwisko. Założenie nowego konta również stało się możliwe tylko po wprowadzeniu prawidłowych danych.

Nowe regulacje nie są póki co niezawodne, co udowodnili dziennikarze New York Timesa, którym udało się założyć kilka fikcyjnych kont przy wykorzystaniu fałszywych danych i numerów ewidencyjnych.

Krytycy zarzucają, że nowe przepisy to kolejny krok do odebrania chińskim internautom suwerenności, określając działania Komisji jako sprzeczne z ideą wolności słowa. Wg władz, wpływ opinii publicznej na kształt serwisów informacyjnych był zbyt duży. Jak podkreśla chiński rząd, działania cenzorskie to budowanie "wspólnej odpowiedzialności", ma to również pomóc uchronić się przed atakami w sieci i różnymi nielegalnymi działaniami.

źródło
nytimes.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

mnie osobiście nie podoba się traktowanie przez chiński rząd w taki sposób swoich obywateli.
ale przeraża mnie też brak jakiegokolwiek kontaktu Chin na zewnątrz i poszczególnych państw w kierunku Chin. Chińczycy boją się, że ktoś ich obrazi a wiele państw dookoła, że obrazi Chińczyków. taka nazwę to bojaźliwa asekuracja niczemu nie służy. ważna jest rozmowa i wsłuchiwanie się szczere w argumenty drugiej strony..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.