Facebook Google+ Twitter

Chiny: Więźniowie dostarczali organów do przeszczepów

65 proc. organów do przeszczepów jest pobieranych od osób, na których wykonano wyrok śmierci - ujawniła wczoraj chińska gazeta rządowa „China Daily”.

Chiński kodeks karny przewiduje karę śmierci za 69 przestępstw, w tym za 12 rodzajów przestępstw politycznych. Obywatele tego kraju karani są śmiercią za: zabójstwo, terroryzm, hazard, rozpowszechnianie pornografii, spekulację, kradzież mienia państwowego, przemyt, fałszowanie pieniędzy, kradzież lub rozpowszechnianie dokumentów państwowych w internecie, a także takie przewinienia jak: niepłacenie podatku VAT, kradzież krowy czy zabicie tygrysa. Chiny są jednym z niewielu krajów, gdzie egzekucji dokonuje się publicznie na tzw. wiecach sądowych.
Szacuje się, ze w Chinach rocznie wykonuje się ok. 2. tys. kar śmierci. Więcej niż we wszystkich krajach razem wziętych.

Od dawna nie było tajemnicą, że od więźniów pobiera się organy. Organizacje broniące praw człowieka oskarżają rząd o bierną postawę i brak jakiejkolwiek reakcji. W końcu władze w Pekinie postanowiły wkroczyć do akcji i na warsztat wzięto na początku oddziały transplantologii. Prawda wyszła na jaw. Okazało się, że szpitale porozumiewały się z pobliskimi więzieniami, które informowały o zbliżających się egzekucjach. Wybierano spośród skazanych potrzebnych dawców i zmuszano ich do podpisania zgody na pobranie organów.

Ustawa z 2007 roku zakazała handlu organami ludzkimi. Dawcą od tej pory mógł zostać jedynie krewny chorego lub osoba „emocjonalnie z nim związana”. Jednak chętnych brakuje. Na 1,4 mld obywateli przypada zaledwie 103 dawców. I tak też rozwija się czarny rynek. Organy są drogie, dlatego na przeszczep stać jedynie bogatych pacjentów. Wiceminister zdrowia Huang Jiefu, zapowiada zmiany i walkę z czarnym rynkiem handlu organami. Huang ma nadzieje, że dzięki planowanym zmianom uda się oprzeć w przyszłości system na dobrowolnych dawcach.

Więcej na ten temat: wyborcza.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.