Facebook Google+ Twitter

Chiny. Władza chce zaorać cmentarze, Chińczycy protestują

W dawnych wiekach chińska prowincja Henan była sercem wielkiego Państwa Środka. Teraz jej potomni urzędujący we władzach lokalnych postanowili "oczyszczać ziemię z grobów" - nowych i starożytnych.

W chińskiej prowincji Henan, położonej w centralnej części kraju, rozwija się spór w sprawie kontrowersyjnej decyzji władz lokalnych, które podjęły kampanię "oczyszczania ziemi z grobów". Urzędnicy lokalni uznali, że starożytne grobowce oraz groby rolników, które wedle starej tradycji tworzono na polach uprawnych, należy zniszczyć, teren zaorać i w ten sposób zwiększyć obszar uprawny.

Władze lokalne w kontrowersyjnej sprawie mają za sobą media. W pełni kontrolowanych przez państwo gazetach i telewizji, starają się na różne sposoby bronić władz. W łagodnym i uargumentowanym komentarzu lokalnego "Dziennika Henan" napisano, że kampania władz w zakresie "wyrównywania ziemi" jest częścią koniecznej "reformy pochówków" - czytamy w serwisie interia.pl.

Fala społecznego oburzenia decyzją władz dotyczącą "czyszczenia ziemi z grobów", od dłuższego czasu nie milknie na ulicach, a obecnie narasta w chińskim internecie, który podlega podobnie jak wszystkie media kontroli państwa. Po krytycznym wpisie w sieci, uderzającym w nową politykę urzędników, jeden z przedstawicieli władz lokalnych stracił pracę. Nie znamy daty rozpoczęcia kampanii "wyrównywania ziemi", wiemy jednak, że do czasu ujawnienia informacji w prowincji Henan zniszczono ponad 2 mln grobów, w tym znaczną liczbę starożytnych.

Trzeba dodać, że w Chinach obowiązuje państwowy zakaz pochówków ziemnych. Państwo Środka argumentuje to m.in. gwałtownym przyrostem naturalnym i rosnącą potrzebą wykorzystania coraz większych powierzchni ziem pod uprawę. Dlatego, głównie ze względu na ograniczenia budowy cmentarzy, ciała zmarłych są obowiązkowo spopielane.

Prowincja Henan rozciąga się na dużym obszarze środkowych Chin. Pod względem liczby mieszkańców jest największą prowincją. Obecnie jej populacja liczy około 100 mln ludzi (2008 r.) i zajmuje 167 tys. km kw. Jej północna część stanowi obszar rozciągnięty wzdłuż Żółtej Rzeki, który w dawnych wiekach tworzył centralny punkt starożytnego Państwa Środka. Trzy miasta prowincji Henan były obrane na stolice antycznych dynastii chińskich, w tym Luoyang wschodniej dynastii Han od 25 roku n.e.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.