Facebook Google+ Twitter

Chiny: Władze przesiedlają tybetańskich koczowników do miast

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-25 10:49

W ciągu 4 ostatnich lat chińskie władze zmusiły do osiedlenia się w miastach prawie 50 000 tybetańskich koczowników. Chińskie media informują, że krok ten był podyktowany troską o ochronę środowiska naturalnego w Tybecie, niszczonego przez wędrujących nomadów.

Tybetańczycy uważają jednak chińską politykę przymusowego osiedlania koczowników za cios dla własnej kultury i niszczenie ich tradycji. Media informują, że do osiedlenia się zmuszono prawie 50 000 koczowników z Wyżyny Tybetańskiej, gdzie swoje źródła mają 3 wielkie rzeki Azji - Rzeka Żółta, Jangcy oraz Mekong.

Według chińskich władz ,ogromne stada zwierząt wędrujące z koczownikami, niszczyły delikatny ekosystem tego regionu. W opinii środowisk tybetańskich, to właśnie pasterska kultura przyczyniała się przez wieki do zachowania równowagi ekologicznej. Koczownikom zaoferowano mieszkania, a także pomoc w znalezieniu pracy.

Tymczasem naukowcy największe zagrożenie dla Wyżyny Tybetańskiej upatrują w ociepleniu klimatu, które powoduje topnienie znajdujących się tam lodowców. Jeśli proces ten nie zostanie zatrzymany, to będzie miał negatywny wpływ na zasoby wodne w całej Azji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.