Facebook Google+ Twitter

Chiny "wybierają". Ruszył 18. zjazd Komunistycznej Partii Chin

W czwartek rozpoczął się 18. zjazd KPCh, na którym mają zostać ogłoszone nazwiska przewodniczącego ChRL, premiera oraz nowych przywódców partii.

 / Fot. EPA/DIEGO AZUBELZjazdy KPCh odbywają się co 5 lat i podejmowane są na nich najważniejsze dla państwa decyzje. Podczas tegorocznego zjazdu w stolicy Chin ma spotkać się 2270 delegatów, którzy będą reprezentować 82 miliony członków partii rządzącej. KPCh to największa partia polityczna na świecie. Jej członkowie pracują we wszystkich ważnych instytucjach rządowych w kraju.

Na zjeździe mają zostać wybrane najważniejsze osoby w państwie. Mówi się jednak, że decyzje już dawno zostały podjęte. Zjazd jest więc jest prawdopodobnie tylko formalnością.

Przewiduje się, że nowym sekretarzem partii oraz przewodniczącym państwa zostanie Xi Jinping (wiceprzewodniczący ChRL). W tym roku obejmie urząd sekretarza, a w przyszłym głowy państwa. Premierem ma zostać Li Keqiang (obecny pierwszy wicepremier). Mimo, że w Chinach od lat 80. następuje powolna, stopniowa liberalizacja, to patrząc m.in. na sposób wyboru osób rządzących widać, że temu państwu do demokracji jeszcze daleko.

Tegoroczny zjazd rozpoczął się od przemówienia obecnego przywódcy państwa, Hu Jintao. W swojej mowy inauguracyjnej przywódca Chin zwracał uwagę m.in. na korupcję, która stanowi ogromne zagrożenie dla państwa i z którą należy bezwzględnie walczyć. Mówił również, o tym, że Chińczycy powinni mierzyć wyżej i więcej pracować. 18. zjazdowi KPCh towarzyszą nadzwyczajne środki ostrożności.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nie tyle im daleko do demokracji, co w ogóle nie mają zamiaru iść tą drogą co zostało wprost powiedziane na zjeździe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.