Facebook Google+ Twitter

Chiny zabierają Indiom ziemię w Himalajach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-11 12:11

W ciągu ostatnich 25 lat Indie utraciły na rzecz Chin znaczące części swego terytorium w himalajskim rejonie Ladaku. Takie dane przyniósł raport przygotowany na zlecenie rządu stanu Dżammu i Kaszmir.

Według autorów raportu, Linia Kontroli, będąca tymczasową granicą pomiędzy Indiami i Chinami w rejonie Ladaku jest systematycznie przesuwana na niekorzyść Indii przez służby graniczne Chin.

Chińscy żołnierze co pewien czas naruszają terytorium indyjskie i przesuwają linię, co do której przebiegu obie strony nie mogą się porozumieć od lat. Brak precyzyjnych map utrudnia Indiom określenie dokładnego przebiegu Linii Kontroli, co zdaniem autorów raportu, wykorzystują Chińczycy.

Efekty zajmowania indyjskiego terytorium odczuwają himalajscy wędrowni pasterze, którzy są co jakiś czas wyrzucani ze swymi stadami z obszarów uznanych przez chińską armię za własne terytorium.

Autorzy raportu wskazują, iż władze indyjskie nie wypracowały właściwej polityki w sprawie himalajskich granic z Chinami, co przez lata doprowadziło do przejęcia części tych terytoriów przez Pekin. W rejonie Ladaku oraz we wschodniej części Himalajów - w rejonie stanu Arunaczal Pradeś -Indie i Chiny stoczyły w roku 1962 wojnę graniczną. Od tego czasu oba kraje toczą spór terytorialny o tereny nadgraniczne w Himalajach, a trwające od lat rozmowy nie przynoszą rezultatów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.