Facebook Google+ Twitter

Chiny: Zamknięto fabrykę z powodu skażenia środowiska

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-12 17:54

Władze Chin zamknęły zakłady metalurgiczne w prowincji Shaanxi z powodu podejrzenia skażenia środowiska metalami ciężkimi W próbkach krwi, pobranych u ponad 300 dzieci mieszkających w pobliżu huty, wykryto niebezpiecznie wysoki poziom ołowiu.

W pobliżu fabryki mieszka ponad 580 rodzin. Do tej pory ze skażonego terenu przesiedlono zaledwie 156 z nich.

Zakłady metalurgiczne położone w Parku Przemysłowym Changqing zaczęły produkcję metali, między innymi ołowiu i cynku, w 2005 roku. Od samego początku lokalizacja zakładów budziła poważne zastrzeżenia wśród mieszkańców okolicznych terenów. Lokalne władze już w 2003 roku zobowiązały się do przesiedlenia osób, których domy były położone najbliżej huty. Jednak po trzech latach operację tę wstrzymano.

Zgodnie z chińskim prawem - zakłady zajmujące się produkcją metali ciężkich muszą być zlokalizowane w odległości co najmniej jednego kilometra od najbliższych budynków mieszkalnych. W przypadku zakładów w Changqing prawo zostało do złamane.

Skażenie środowiska przez zakłady przemysłowe wywołuje ostatnio w Chinach coraz więcej protestów społecznych. Chińskie media niejednokrotnie informowały o wsiach, położonych w bliskiej odległości od fabryk, gdzie wskaźnik zapadalności na ciężkie choroby znacznie przewyższał chińską średnią krajową.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.