Facebook Google+ Twitter

Chiny: Zamykanie kancelarii, które broniły praw człowieka

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-19 11:53

Chiński sąd nakazał zamknięcie na 6 miesięcy pekińskiej kancelarii prawnej, która specjalizowała się w sprawach dotyczących praw człowieka. Według niezależnych prawników decyzja sądu stanowi ostrzeżenie dla pozostałych kancelarii.

Wcześniej adwokaci zrzeszeni w kancelarii Yitong, wraz z innymi prawnikami domagali się przeprowadzenia bezpośrednich wyborów do pekińskiej rady adwokackiej, która obecnie kontrolowana jest przez państwo. Apele rozbudziły niezadowolenie chińskich władz. Według sądu kancelaria została zamknięta, bowiem jeden z zatrudnionych w niej prawników - Li Gubin - nie posiadał wymaganej licencji.

Prawnik reprezentował w sądzie między innymi niewidomego obrońcę praw człowieka, którego władze oskarżyły o zakłócanie ruchu ulicznego i niszczenie mienia. W ubiegłym roku po wygraniu sprawy przeciwko kancelarii sądu w prowincji Henan, która pobierała zbyt wysokie opłaty manipulacyjne od adwokatów, Li Gubin miał problemy z przedłużeniem licencji adwokackiej.

Według organizacji zajmujących się monitoringiem praw człowieka, chińskie władze chcą rozprawić się z dysydentami, którzy mogliby zabrać głos w kwestii newralgicznych dla Chin rocznic. 4 czerwca minie 20 lat od krwawego stłumienia protestów studenckich na Placu Tiananmen w Pekinie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.