Facebook Google+ Twitter

Chiny zaostrzyły politykę. Trzy lata więzienia za plotki

Chiny. Oszczerczy post umieszczony w sieci i rozpowszechniony co najmniej 500 razy lub przeczytany przez 5000 internautów może od dzisiaj zaprowadzić jego twórcę na 3 lata do więzienia.

 / Fot. Agnieszka Bojczuk, CC 3.0Oszczerczy post umieszczony w sieci i rozpowszechniony co najmniej 500 razy lub przeczytany przez 5000 internautów może zaprowadzić jego twórcę na 3 lata do więzienia, stosownie do pierwszej wykładni sądowej związanej z kontrolą internetowych plotek.

Ta zmiana prawa jest odpowiedzią na decyzję Komunistycznej Partii Chin o zwiększeniu kontroli internetu i apelu prezydenta Xi Jinping wzywającego do „przejęcia gruntu nowych mediów”.

Dokument prawny wydany został wczoraj, wspólnie przez Najwyższy Sąd Ludowy i Najwyższą Prokuraturę Ludową i obowiązuje już od dzisiaj.

Niezależnie jednak od ilości odsłon oszczerczego postu czy ilości jego dalszych rozpowszechnień, każdy „poważny przypadek”, jak nieprawdziwa informacja zamieszczona w internecie, która doprowadzi do: choroby psychicznej, samookaleczenia czy samobójstwa - zagrożony będzie karą więzienia do lat trzech. Do „poważnych przypadków” zaliczać się będą także plotki powodujące masowe protesty, prowokacje doprowadzające do starć etnicznych i religijnych oraz niszczenie obrazu narodu.

Wcześniej tak surowe prawo ograniczone było do tzw.”scenie publicznej”.

Sąd pozostawił jednak furtkę otwartą dla donosicieli na urzędników państwowych. W tym przypadku, jeśli nawet oskarżenie jest nieprawdziwe, lecz nie zostało celowo sfabrykowane przez internautę, kara więzienia nie będzie orzekana.

SCMP
http://www.hongkong.info.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ech, ta ilość odsłon. Nie jest łatwo być plotkarzem w chińskiej sieci. Za to ile swobody działania wśród szeregów urzędniczych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, wolę trzymać się z dala od tzw. wielkiej polityki. Tu łatwo się poślizgnąć i upaść na tyłek :-) Nie jestem też specjalistą od Chin i mieszkam w Hongkongu a więc de facto za granicą, stąd w tej sprawie wolałbym się nie wypowiadać.

Pozdr
Blaz
news.go2hk.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, z tym że władze chińskie regularnie łamią prawo i to najnowsze z pewnością posłuży im do większej kontroli społeczeństwa. Więzienia, obozy karne etc. Mieszkając obok regularnie słyszę choćby z wiadomości wieczornych o bezpodstawnych aresztowaniach. Wystarczy źle spojrzeć i już idzie się do więzienia. A w tym przypadku teraz wystarczy nieopatrznie coś napisać...

Blaz
news.go2hk.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie miałabym nic przeciwko gdyby i europejskie ustawodawstwo zabrało się za szkodników...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.