Facebook Google+ Twitter

Chiny zmienią przepisy dotyczące zakładania przedstawicielstw

Od 1 marca Chiny zmienią i częściowo zaostrzą przepisy dotyczące zakładania przedstawicielstw zagranicznych firm w Chinach. Rada Państwa uchwaliła je 19 listopada ubiegłego roku. Na stronach naszej ambasady ani słowa o tym.

Od 1 marca Chiny zmienią i częściowo zaostrzą przepisy dotyczące zakładania przedstawicielstw zagranicznych firm w Chinach. Nowe przepisy zostały uchwalone przez Radę Państwa 19 listopada ubiegłego roku.

W nowych przepisach podkreślono, że przedstawicielstwa nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek, co było powszechną nielegalną praktyką w Chinach. Zwiększono kary nakładane na przedstawicielstwa z maksymalnie 20 tysięcy yuanów aż do 500 tysięcy yuanów (około 215 tys złotych). Oczywiście poza tym może być cofnięte zezwolenie na działalność.

Firma zakładająca przedstawicielstwo musi istnieć co najmniej 2 lata. Potrzebne jest także potwierdzenie zdolności kredytowej firmy z instytucji finansowej obsługującej firmę.
W konsekwencji, niemożliwe jest założenie przedstawicielstwa w Chinach przez nowy podmiot gospodarczy, bez względu na jego kapitał. Oczywiście, firma zakładająca przedstawicielstwo musi prowadzić działalność gospodarczą. Warto pamiętać, że firmy zarejestrowane w Hongkongu, Makao i na Tajwanie są firmami zagranicznymi z punktu widzenia przepisów Chińskiej Republiki Ludowej.

Przedstawicielstwo musi co roku składać sprawozdanie w okresie pomiędzy 1 marca i 30 czerwca. Między innymi musi potwierdzić istnienie firmy matki.

Nowe przepisy uściślają zakres działalności przedstawicielstwa. Są to: analizy rynku, organizowanie wystaw i działań z zakresu "public relations" związane z produktami i usługami firmy matki. Poza tym działania (nie przynoszące zysku) związane ze sprzedażą, dostawą usług, zaopatrzeniem krajowym i inwestycjami firmy matki w Chinach. Za przekroczenie zakresu grozi kara do 100 tys yuanów (około 43 tys zł).

Przedstawicielstwo nie może liczyć więcej niż 4 osoby, włączając kierownika.

W poprzednich przepisach licencja musiała być odnawiana co roku. W obecnych nie jest to określone. Jedynie narzucono warunek, że przedstawicielstwo nie może istnieć dłużej niż firma matka. Praktyka pokaże, jakie zasady będą obowiązywać.

Już w poprzednich przepisach ustalono, że przedstawicielstwo nie może bezpośrednio zatrudniać obywateli Chin. Poza tym warto pamiętać, że przedstawicielstwo jest obłożone podatkiem w wysokości 10 procent wydatków.

Co dziwne, na strona polskiej ambasady w Pekinie nie ma żadnej wzmianki na temat nowych przepisów.

New regulation for foreign representative office in China
How To Form A Representative Office In China
State Administration for Industry and Commerce Dokumety w tym miejscu są "starawe".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

1. Skala kraju.
Biorąc pod uwagę, że od kilku lat stosunek naszego eksportu do Chin do importu z Chin wynosi około 1 do 10, w skali kraju nie powinno to mieć zasadniczego znaczenia. Czy w sposób zasadniczy zmieni nasz bilans obrotów z Chinami, jeśli w ogóle przestaniemy tam eksportować ?

2. Skala firmy, która zamierza założyć przedstawicielstwo lub już je ma.
Z punktu widzenia pojedynczej firmy ważne są następujące elementy:
- ograniczenie liczby zatrudnionych przez przedstawicielstwo,
- stabilność przedstawicielstwa, przedłużanie licencji.
Jeśli chodzi o stabilność, trudno się wypowiadać w tej chwili. Praktyka pokaże.
Ograniczenie liczby zatrudnionych ograniczy skalę działania. Trudniej będzie działać na większą skalę i przy szerokim asortymencie.

Pominę w rozważaniach firmy importujące. Importować potrafi każdy głupi, my jak widać chociażby z danych statystycznych - też. Nie potrzeba do tego żadnych kwalifikacji, nie znać żadnego obcego języka, można nie przestrzegać żadnych zasad kulturowych, być na golasa i śmierdzieć jak gnojówka.
Do sukcesu potrzeby jest jeden jedyny element, czyli gruby plik banknotów trzymany w zębach lub w garści. Pecunia non olet (chociaż w innej sytuacji).

Z punktu widzenia firmy eksportującej, przy pewnym etapie rozwoju, trzeba zatrudnić w Chinach większą liczbę pracowników. Ta zmiana wymusi na rozwijających się firmach, działających poprzez przedstawicielstwa przejście na inną formę działania. Może być to joint-venture, może być to firma z całkowicie niechińskim kapitałem. Natomiast zmiana formy działania będzie wcześniejsza.

Należy przy tym pamiętać, że to przejście wcale nie musi wiązać się ze znacznie większymi kosztami bieżącymi. Będzie natomiast związane z kosztem kapitału założycielskiego/akcyjnego.

Jak napisałem w notce przedstawicielstwa opodatkowane są 10 procentowym podatkiem od kosztów (nie mogą zarabiać). Firma zarejestrowana w Chinach płaci innego rodzaju podatki. Jeśli nie ma zysku, to nie płaci podatku od zysku. Oczywiście księgowość będzie bardziej złożona, proces rejestracji trudniejszy ale koszty bieżące niekoniecznie znacząco większe.

Nowe przepisy ograniczają jeszcze jedne element. Zakładanie przedstawicielstwa przez nowopowstałą firmę krzak albo przez nowopowstałą spółkę kapitałową. Krzaki są eliminowane także przez procedury sprawdzania wiarygodności kredytowej firmy matki przy zakładaniu przedstawicielstwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy dla Polski ta zmiana przepisów jest korzystna czy też przeciwnie?
Może nie mają one żadnego znaczenie dla nas skoro polskia ambasada w Pekinie się tym nie interesuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.