Facebook Google+ Twitter

Chiny zwiększyły nadzór nad kupnem firm przez obcokrajowców

Od 1 września Chiny zwiększyły nadzór nad zagranicznymi inwestorami kupującymi chińskie firmy i łączących swoje firmy z chińskimi. Celem jest zabezpieczenie się przed przejęciem kontroli nad kluczowymi firmami przez zagranicę.

Zarządzenie nr 53 (2011) Ministerstwa Handlu nakłada na zagranicznych inwestorów kupujących chińskie firmy, łączących swoje firmy z chińskimi lub uzyskujących faktyczną kontrolę nad niektórymi chińskimi firmami.

Firmy podlegające zarządzeniu
Przedsiębiorstwo wojskowe lub związane z produkcją lub usługami dla wojska lub posiadające infrastrukturę istotną z punktu widzenia obronności.
Przedsiębiorstwo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa z obszaru rolnictwa, energii i zasobów naturalnych, transportu, kluczowych technologii i kluczowi producenci sprzętu/maszyn.

Niestety nie zostały w sposób ścisły podane definicje firm podlegające zarządzeniu.

Do analizy wpływu transakcji na bezpieczeństwo brane są pod uwagę:
- wpływ transakcji zakupu/połączenia na obronę narodową, włączając w to zdolność do produkcji na rynek wewnętrzny, dostarczania usług na rynek lub dostarczania infrastruktury i sprzętu związanego z bezpieczeństwem narodowym;
- wpływ transakcji na stabilność chińskiej gospodarki;
- wpływ transakcji na podstawowy poziom życia obywateli i porządek w państwie;
- wpływ transakcji na badania i rozwój w obszarze kluczowych technologii związanych z bezpieczeństwem narodowym.

Przed złożeniem formalnego wniosku o audyt transakcji zakupu, inwestor może wnioskować do Ministerstwa Handlu o udzielenie wyjaśnień związanych z procedurą audytu dotyczącą tej transakcji. Niestety, wyjaśnienia te nie wiążą prawnie organów władzy.

Istotne jest, że w procedurze audytu rozpatrywana jest faktyczna kontrola nad chińskim przedsiębiorstwem. Nie musi być to zakup. Może to być wpływ na decyzje zarządu poprzez odpowiednio sformułowane umowy.

Ponieważ Hongkong, Makao i Tajwan są traktowane jako inne administracje gospodarcze, przepisy dotyczą także inwestorów z tych obszarów.

Ponieważ przepisy związane z tego rodzaju audytem są wdrażane od pół roku, omawiany dokument uściśla je, jeszcze nie wiadomo jak faktycznie wpłyną one na planowane inwestycje zagraniczne. Potencjalnym inwestorom zaleca się zwrócić do Ministerstwa Handlu o opinię PRZED planowaną transakcją.

Czytelnikom, którzy dotarli do końca i jeszcze nie wypełnili mojej ankiety, będę bardzo wdzięczny za jej wypełnienie ankiety.

Zawiadomienie nr 53 (2011) Ministerstwa Handlu Chin

Tłumaczenie angielskie

Omówienie po angielskuDo Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.