Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13532 miejsce

Chirurgia plastyczna kwitnie w Bagdadzie

Chirurdzy w Iraku pozwalają ludziom dotkniętym tragedią wojny wrócić do normalnego życia, ale zajmują się też poprawianiem urody osób niezadowolonych ze swoje powierzchowności.

 / Fot. Jerzy Undro PAPPacjentka doktora Abbas al Sahan nie była ofiarą wojny. Nie miała żadnej szpecącej blizny, która wymagałaby interwencji chirurga plastycznego. Chciała tylko mieć ładny nosek – i to otrzymała. Kiedy bandaże zostały zdjęte i obrzęk cofnął się, Sarah Saad Abdul Hamid była zachwycona. Przyjaciele byli „zaskoczeni zmianą mojego wyglądu” mówi 23-latka. „Mówią, że mam nos taki jak Nicole Kidman!“

Nawet po wkroczeniu Amerykanów w 2003 roku, w Iraku kosmetyczne zabiegi nigdy nie wyszły z mody. Teraz, kiedy jest już spokojniej, korekty nosa, zastrzyki z botoksu i odsysanie tłuszczu cieszą się stałym popytem. Al Sahan, jeden z przodujących chirurgów w Bagdadzie, przeprowadza przeciętnie dwadzieścia operacji plastycznych w tygodniu; 70 procent pacjentów stanowią kobiety.

Proszę przynieść silikon

W czasie wojny chirurgia rekonstrukcyjna stanowiła największą cześć jego pracy. Dzisiaj są to głównie kosmetyczne zabiegi, które nie mają nic wspólnego z ranami powstałymi na skutek działań wojennych. „Jeśli jest zapewnione bezpieczeństwo i stan gospodarki się poprawia to pracy przybywa” – mówi al Sahan.

Od czasu upadku reżimu Saddama Husajna i zakończeniu sankcji gospodarczych, które odcinały Irakijczyków od wpływów popkultury innych krajów, zainteresowanie operacjami plastycznymi wyraźnie wzrosło. W dodatku powrócili lekarze, którzy w czasie wojny uciekli za granicę. Jednakże oferta chirurgii kosmetycznej jest wciąż ograniczona. Obok Al Sahana jest jeszcze najwyżej sześciu operujących. Botox i silikon muszą jednak pacjenci sami przynosić.

Duchowieństwo nie sprzeciwia się

Gabinet Al Sahana położony w eleganckiej dzielnicy Mansur w Bagdadzie, z wytartymi kanapami i zapachem kotów na klatce schodowej nie ma w sobie nic przyciągającego. Mimo tego, poczekalnia jest tak pełna, że klienci stoją na korytarzu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.