Facebook Google+ Twitter

Chleb otwiera każde usta

Polski tradycyjny chleb nie ma sobie równych. Zapach pieczywa jest jednym z najpiękniejszych jakie spotykamy. Każdy z nas ma gdzieś zakodowany smak i zapach chleba.

Pieczywo to nasze codzienne pożywienie. / Fot. Sylwia LegutkoChleb jest bardzo ważny w pożywieniu, daje energie i siłę. Jest istotnym źródłem białka w naszej diecie. Ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Zwolennicy uważają, że pieczywa jako źródło drogocennych dla organizmów węglowodanów powinny być spożywane możliwie w dużych ilościach.

Przeciwnicy twierdzą natomiast, że chleb tuczy, zapycha i wcale nie ma tak dużo składników odżywczych. Pewne jest jednak, ze ostatnie lata przyniosły powrót do ciemnego pieczywa. Ma więcej składników odżywczych ponieważ mąka, z której się je piecze powstaje z zmielenia ziarna bez usuwania jego zewnętrznej osłonki. Zawiera więc błonnik niezbędny do prawidłowej pracy jelit, są tam też białko, tłuszcz, sole mineralne i witaminy. Ciemne pieczywo jest też dłużej świeże niż jasne, np. chleb razowy na miodzie można przechowywać w ciemnym miejscu nawet tydzień.

Które pieczywo jest lepsze ciemne, czy białe? Jedno i drugie jest dobre. Uważa się, że ciemne pieczywo jest zdrowsze, ponieważ poprzez dużą obecność błonnika daje uczucie sytości. Tymczasem są osoby, które z powodu schorzeń przewodu pokarmowego i złej tolerancji pieczywa razowego mogą jeść tylko jasne pieczywo. Wtedy problem ilości błonnika uzupełnia się spożywając większe ilości warzyw w formie gotowanej, natomiast dla osób, które są zdrowe zaleca się częściej spożywać razowe pieczywo.

Białe pieczywo powinno być od czasu do czasu jako uzupełnienie. Niektórzy, będąc na diecie odstawiają pieczywo i dziwią się, że tyją, bo często zamiast zjeść kromkę chleba z jakąś wędliną, zjadają półmisek wędlin bez kromki chleba. Dlaczego się tyje? – dlatego, że nie ma się uczucia sytości, które daje pieczywo razowe, lub jasne. Więc bezkrytyczne wykluczenie pieczywa z diety może doprowadzić do tego, że my nadjadamy innymi produktami i tyjemy. Pieczywo nie jest znowu, aż tak drastycznie kaloryczne. Jedna kromka chleba ma ok. 70 kal. A my potrzebujemy dziennie ok. 2000 kal.

Pieczywo jest coraz droższe, jak wybrać dobrej jakości pieczywo? Pierwszym kryterium jakości jest smak, trwałość, a drugim zapach. Z pewnością dużo osób jeszcze pamięta chleby, które były gliniaste, przyklejały się do noża, było to spowodowane złą jakością mąki i sporą ilością glutenu. Paradoksem naszych czasów jest to, że najpierw produkujemy białą mąkę, a potem do tej mąki dodajemy to co odrzuciliśmy podczas produkcji, aby uzyskać zdrowsze pieczywo, bogatsze w błonnik.

Dziś w piekarniach mamy różnorodność pieczywa, my mówiąc o chlebie nie zdajemy sobie sprawy, że chleb był kiedyś, wbrew pozorom, rzadkością. Był bardzo cennym produktem. Niektórym się tylko marzył. Z pewnością większość z nas słyszała o tym jak dawniej, gdy kromka chleba upadła na podłogę, podnoszono ją i całowano. To świadczyło o niezwykłym szacunku do chleba. A czy dzisiaj chleb szanujemy? – odpowiedzmy sobie sami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Chleb jemy codziennie i nigdy nam się nie znudzi.))
... zwyczaj taki wynioslam z domu, że na chlebie nożem robie krzyż.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja nadal podnosząc chleb - całuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.