Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chleb otwiera każde usta

Sylwia Legutko
Sylwia Legutko
Pieczywo to nasze codzienne pożywienie.
Pieczywo to nasze codzienne pożywienie. Sylwia Legutko
Polski tradycyjny chleb nie ma sobie równych. Zapach pieczywa jest jednym z najpiękniejszych jakie spotykamy. Każdy z nas ma gdzieś zakodowany smak i zapach chleba.

Chleb jest bardzo ważny w pożywieniu, daje energie i siłę. Jest istotnym źródłem białka w naszej diecie. Ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Zwolennicy uważają, że pieczywa jako źródło drogocennych dla organizmów węglowodanów powinny być spożywane możliwie w dużych ilościach.

Przeciwnicy twierdzą natomiast, że chleb tuczy, zapycha i wcale nie ma tak dużo składników odżywczych. Pewne jest jednak, ze ostatnie lata przyniosły powrót do ciemnego pieczywa. Ma więcej składników odżywczych ponieważ mąka, z której się je piecze powstaje z zmielenia ziarna bez usuwania jego zewnętrznej osłonki. Zawiera więc błonnik niezbędny do prawidłowej pracy jelit, są tam też białko, tłuszcz, sole mineralne i witaminy. Ciemne pieczywo jest też dłużej świeże niż jasne, np. chleb razowy na miodzie można przechowywać w ciemnym miejscu nawet tydzień.

Które pieczywo jest lepsze ciemne, czy białe? Jedno i drugie jest dobre. Uważa się, że ciemne pieczywo jest zdrowsze, ponieważ poprzez dużą obecność błonnika daje uczucie sytości. Tymczasem są osoby, które z powodu schorzeń przewodu pokarmowego i złej tolerancji pieczywa razowego mogą jeść tylko jasne pieczywo. Wtedy problem ilości błonnika uzupełnia się spożywając większe ilości warzyw w formie gotowanej, natomiast dla osób, które są zdrowe zaleca się częściej spożywać razowe pieczywo.

Białe pieczywo powinno być od czasu do czasu jako uzupełnienie. Niektórzy, będąc na diecie odstawiają pieczywo i dziwią się, że tyją, bo często zamiast zjeść kromkę chleba z jakąś wędliną, zjadają półmisek wędlin bez kromki chleba. Dlaczego się tyje? – dlatego, że nie ma się uczucia sytości, które daje pieczywo razowe, lub jasne. Więc bezkrytyczne wykluczenie pieczywa z diety może doprowadzić do tego, że my nadjadamy innymi produktami i tyjemy. Pieczywo nie jest znowu, aż tak drastycznie kaloryczne. Jedna kromka chleba ma ok. 70 kal. A my potrzebujemy dziennie ok. 2000 kal.

Pieczywo jest coraz droższe, jak wybrać dobrej jakości pieczywo? Pierwszym kryterium jakości jest smak, trwałość, a drugim zapach. Z pewnością dużo osób jeszcze pamięta chleby, które były gliniaste, przyklejały się do noża, było to spowodowane złą jakością mąki i sporą ilością glutenu. Paradoksem naszych czasów jest to, że najpierw produkujemy białą mąkę, a potem do tej mąki dodajemy to co odrzuciliśmy podczas produkcji, aby uzyskać zdrowsze pieczywo, bogatsze w błonnik.

Dziś w piekarniach mamy różnorodność pieczywa, my mówiąc o chlebie nie zdajemy sobie sprawy, że chleb był kiedyś, wbrew pozorom, rzadkością. Był bardzo cennym produktem. Niektórym się tylko marzył. Z pewnością większość z nas słyszała o tym jak dawniej, gdy kromka chleba upadła na podłogę, podnoszono ją i całowano. To świadczyło o niezwykłym szacunku do chleba. A czy dzisiaj chleb szanujemy? – odpowiedzmy sobie sami.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto