Facebook Google+ Twitter

Chłopi i panicze

Z dnia na dzień rosną zastępy amatorów pieczeni wysmażonej na wyborczym grillu.

Mało kto już pamięta, że fasadowy sojusz robotniczo-chłopski był formalnie mitem założycielskim Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Wywołując falę potężnych i długotrwałych strajków papierowi suwerenowie obalili ustrój, który sami sygnowali i reprezentowali, jako lud pracujący miast i wsi. Wkrótce po tych wiekopomnych i bez precedensu wydarzeniach rzekomi hegemoni zaczęli powoli znikać z areny dziejów.

Klasa robotnicza splajtowała razem z zakładami pracy socjalistycznej udając się na zasłużone wcześniejsze emerytury, zdobyte różnymi sposobami renty inwalidzkie i zasiłki dla bezrobotnych. Porzuceni przez sojuszników z miasta chłopi nie mogli odnaleźć się w nowej rzeczywistości dopóki nie otrzymali stałej jałmużny w postaci unijnych dopłat do produkcji rolnej.

Restytucja własności obszarniczej i niebywały wprost rozwój wielkotowarowej produkcji rolnej, oparty na totalnej chemizacji, rzuciły na społeczny margines kilka milionów nikomu nie potrzebnych drobnych producentów tradycyjnej żywności. – Gromkie „chłop potęgą jest i basta” na zawsze przeszło do historii.

Niewidzialna ręka rynku raz po raz rozdaje dawnym fasadowym hegemonom nieprzyjemne szturchańce a niewidzialna noga bolące kopniaki. Na szczęście dla wykluczonych z kręgów objętych dobrobytem, władcy III Rzeczpospolitej potrzebują, co jakiś czas potwierdzenia legitymacji do sprawowania władzy w państwie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

re
  • re
  • 01.09.2011 09:26

Dyskusja nad wypowiedzią Hofmana przybiera coraz to nowe formy.
Głupi coś palną,a reszta dopatruje sie w tym "głebokiej mysli"
bez wzgledu na to jak PiS będzie interpretował Hofmana, z jego wypowiedzi wynika jedno :wieśniaki są ciemne,zakompleksione i niepełnosprawne intelektualnie.
Wyborców powinno interesować jedno:czy to jest zdanie całego PiS-u czy tylko jednego niedouczonego politykiera?
Chociaż z drugiej strony w PiS wszyscy mówią to,co myśli prezes.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Święta prawda Pani Jadwigo.Trudno nie docenić Pani głębokiej wiedzy na temat mentalności społeczeństwa wiejskiego./ nie tylko/.Na tym forum jest Pani prawdziwym mentorem. Z przyjemnością czyta się Pani komentarze. To prawdziwe majstersztyki.Serdecznie pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
  • e
  • 31.08.2011 21:34

Tak jest jak Pan napisał . Na wsiach ksiądz jest "wyrocznią '.Chociaż spotykam się też z buntem i krytyką mieszkańców wsi na swoich plebanów .Zbyt dużo z nich "doją'" za posługi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wpływ proboszczów wynika nie tylko z tego, że są urzednikami KK, ale również z tego, że w większosci są z dziada pradziada chłopami.Wszak "mieć księdza w rodzie - bieda nie dobodzie" mówi przysłowie; seminarium było zawsze dla chłopskich synów drogą w górę, z twardym zakotwiczeniem na wsi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.