Facebook Google+ Twitter

Chmura pyłu nad Polską. Zamknięta przestrzeń powietrzna

Z powodu wulkanicznego pyłu od godziny 10 do 16 będzie zamknięta będzie cała przestrzeń powietrzna nad Polską - poinformował Jacek Balcer, rzecznik LOT. Już wczoraj wprowadzono taki zakaz na terenie północnej Polski. Podobne ograniczenia obowiązują teraz w całej Europie.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Eruption_of_Eyjafjallaj%C3%B6kull_Volcano,_Iceland_2010-03-24.jpg / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ad/Eruption_of_Eyjafjallaj%C3%B6kull_Volcano%2C_Iceland_2010-03-24.jpgJak informuje radio TOK FM na razie odwołane są poranne połączenia w Bydgoszczy i w Goleniowe (Szczecin). Na trójmiejskim lotnisku w Rębiechowie większość przylotów i odlotów jest odwołana. Kilka rejsów jest zawieszonych. Nie latają też samoloty na warszawskim Okęciu. Starty są odwołane do godziny 10. Z siedmiu porannych rejsów w Katowicach Pyrzowicach, sześć zostało odwołanych. Ale to nie jedyny problem - w nocy pracę lotniska utrudniała mgła. Z czterech samolotów które miały lądować w Pyrzowicach między 23 a 1 wylądował jeden.

O 7:45 nad naszym krajem znajdowały się w powietrzu tylko cztery samoloty - dwa lecące z Bliskiego Wschodu, jeden z Pragi i jeden należący do niemieckich sił zbrojnych. Nie wiadomo czy już wylądowały.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Eyjafjallaj%C3%B6kull_ash.svg / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c1/Eyjafjallaj%C3%B6kull_ash.svg/1000px-Eyjafjallaj%C3%B6kull_ash.svg.pngNa rozkładach w Krakowie na razie wszystkie loty odbywają się planowo. Niektóre przyloty zostały odwołane, takie jak rejsowy samolot z Paryża, Koloni i Londynu. Jedynie lotnisko we Wrocławiu działa normalnie. Pył wulkaniczny, który wydobył się z islandzkiego wulkanu Eyjafjöll jest niebezpieczny dla samolotów.

Organizatorzy uroczystości pogrzebowych pary prezydenckiej RP mogą mieć spore problemy z powodu pyłu wulkanicznego. Jeśli bowiem chmura pyłu przesunie się dalej do centrum kraju, a potem na południe, utrudnione, a nawet odwołane może zostać przybycie do Krakowa przywódców wielu państw 18 kwietnia.

Wcześniej rzecznik Białego Domu informował, że sytuacja związana z bezpieczeństwem lotów nad Europą jest przez Amerykanów na bieżąco monitorowana. Nieoficjalne informacje mówiły, że niekorzystna sytuacja może powstrzymać wylot prezydenta Baracka Obamy na niedzielne uroczystości żałobne do Polski.

Źródło:
dziennik.pl
TVN24

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Zastanawiam się, czy kupować bilet kolejowy na piątek czy liczyć na to, że mój samolot jednak odleci?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapach siarki czuć nawet przez "zamknięte" okno...jest on tak intensywny, że raczej nie sposób go nie poczuć...ale rozumiem, że Pana wypowiedz Panie Wojciechu była lekkim sarkazmem ;) ale jak w zwyczaju mawiał Oscar Wilde: "sarkazm to najniższa forma dowcipu, za to najwyższa forma inteligencji " :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzisiejszy powrót z Finlandii się opóźni. Bilet przebukowany na poniedziałek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Joanno,
mam nadzieję, że w tym celu pilot nie musiałby otwierać okna , wychylać głowy i wąchać.
Przy prędkości 800km/godz i cisnieniu panującemu na wysokości 8 km nie byłby to najlepszy pomysł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak widać, jednak ciężko jest go odróżnić od zwykłych chmur. Nieraz piloci potrafią odróżnić go wyłącznie po zapachu siarki i ogniach świętego elma, czyli poświacie obserwowanej wokół kadłuba.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To pewnie jakis kolejny spisek...

Komentarz został ukrytyrozwiń

to ja już chyba bardziej ufam wiadomościom :P
głupie pytanie: widać to gołym okiem na niebie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Damian, też o tym czytałem na Wirtualnej Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na onecie czytałem, że zastanawiają się nad przełożeniem pogrzebu pary prezydenckiej a jeśli do tego dojdzie to i pewno żałobę przedłużą

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moze to znak? ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.